Wystawa o Biblii

Biblia. Bestseller wszechczasów [Przewodnik po wystawie]

W ciągu ostatnich 50 lat najczęściej kupowaną książką jest Biblia. Z blisko 4 miliardami sprzedanych egzemplarzy znacznie przebija na liście bestsellerów myśli Mao Zedonga spisane w „Czerwonej książeczce” (820 mln), serię o Harrym Potterze (500 mln) czy „Władcę pierścieni” (150 mln).

Prezentujemy interaktywną wystawę Biblii, jakiej jeszcze nie było! Jej wersja plenerowa prezentowana jest u podnóży Wawelu (róg ulic Grodzkiej i św. Idziego) od 15 listopada 2021 do 31 stycznia 2022. Jeśli chcesz, aby podobna wystawa zagościła w Twojej miejscowości – napisz do nas!

Wstęp: dlaczego Biblia?

 

Biblia to najpopularniejsza książka świata i jeden z najważniejszych tekstów kulturowych ludzkości.  Rozpisana na różne gatunki literackie, zawiera fascynujące biografie i ze swadą opisane dzieje narodów. Zaskakuje trafnymi przysłowiami, wzrusza wyrafinowaną poezją, zdumiewa proroczymi wizjami. Pomaga zrozumieć złożoność świata, dzięki listom pozwala odkryć dylematy dawnych bohaterów, w końcu skłania do refleksji, buduje wiarę, daje nadzieję. Z okazji 100-lecia Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Krakowie zapraszamy do poznania mniej i bardziej znanych faktów na temat Biblii i odkrycia, jak ciekawą i pożyteczną może być lekturą.

Bestseller wszechczasów

 

W ciągu ostatnich 50 lat najczęściej kupowaną książką jest Biblia. Z blisko 4 miliardami sprzedanych egzemplarzy znacznie przebija na liście bestsellerów myśli Mao Zedonga spisane w „Czerwonej książeczce” (820 mln), serię o Harrym Potterze (500 mln) czy „Władcę pierścieni” (150 mln).

Źródło: Business Insider

Ile Polaków czyta Biblię?

 

Według badania IMAS z 2018 roku co piąty Polak czyta Biblię przynajmniej raz w roku. Częściej sięgają po nią osoby w średnim wieku (30-49 lat).

 

Codziennie Biblię czyta tylko 4% respondentów. Połowa z tych „intensywnie czytających Biblię” korzysta z Biblii online. Fragmentami, do których Polacy sięgają najczęściej, są:

  • Ewangelie,
  • pisma apostołów,
  • Apokalipsa.

Kim jesteśmy? O organizatorze wystawy

 

Organizatorem wystawy „Biblia. Bestseller wszechczasów” jest Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. W tym roku nasza społeczność obchodzi 100-lecie obecności w Krakowie. Patronat Honorowy nad obchodami jubileuszu objęli Prezydent Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski  oraz Przewodniczący Kościoła Adwentystów w Polsce, pastor Ryszard Jankowski.

Kim są adwentyści

 

Ogólnoświatowy, chrześcijański Kościół Adwentystów Dnia Siódmego wierny jest protestanckiej zasadzie sola scriptura, przyjmując za jedyne źródło wiary Pismo Święte. Popularyzujemy Biblię i nauki w niej zawarte, uznajemy biblijny Dekalog, święcimy sobotę (szabat – siódmy dzień tygodnia), wierzymy w Trójcę Świętą. Kolejne istotne elementy credo naszej wspólnoty „ukryte” są w oficjalnym znaku graficznym Kościoła:

Linie

 

Umieszczone w górnej części wskazują na zmartwychwstanie i zabranie do nieba wierzących podczas drugiego przyjścia Chrystusa

 

Otwarta Biblia

 

Podstawą znaku jest Pismo Święte. Otwarta księga reprezentuje biblijne fundamenty naszej wiary, a jednocześnie sugeruje pełną akceptację zawartego w Biblii Słowa Bożego.

 

Krzyż

 

Umieszczony w środku symbol krzyża wskazuje na Ewangelię a więc naukę o zbawieniu z łaski przez wiarę, jednocześnie podkreślając ofiarę Chrystusa, która jest centralnym motywem naszych przekonań.

 

Płomień

 

Składają się na niego trzy linie opisane na kuli ziemskiej, które przedstawiają trzech aniołów (nawiązanie do 14. rozdziału Apokalipsy św. Jana), głoszących całemu światu Dobrą Nowinę. Płomień ponadto symbolizuje Ducha Świętego, trzecią osobę Trójcy Świętej.

 

Niebieski kolor

 

Wykorzystywany w Krakowie niebieski kolor znaku graficznego nawiązuje do oficjalnych barw miasta i oddaje zaangażowanie wyznawców w sprawy lokalne – zgodnie z hasłem obchodów jubileuszu: „Adwentyści dla Krakowa. Od 100 lat”.

Obecnie w Krakowie znajdują się dwa zbory (parafie) Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego: przy ul. Lubelskiej 25 (jak do nas trafić?) oraz na os. Teatralnym 24.

Patroni medialni

 

Dziękujemy mediom, które objęły patronat medialny nad wystawą „Biblia. Bestseller wszechczasów”:

 

Partnerzy wystawy

 

Dziękujemy instytucjom posiadającym status Partnera wystawy „Biblia. Bestseller wszechczasów”:

 

Autorzy i podziękowania

 

  • Autorzy tablic, konsultanci, tłumacze: dr Daniel Cichy, Artur Dżaman, dr Adam Grześkowiak, Marek Jankowski, Katarzyna Krok, Aleksandra Lawaty-Cichy, Dariusz Lazar, Jonatan Lazar, Mariusz Maikowski, Zbigniew Makarewicz, Marek Rakowski, Michał Rakowski, dr Łukasz Romanowski, Grzegorz Siawrys, Zenon Skorupski,  Monika Strychała-Rakowska, dr Paweł Szkołut, Andrzej Wierzchowski.
  • Opracowanie graficzne: Mikołaj Manżett-Leszczyński.
  • Logotyp obchodów: Tomasz Chalupka.
  • Podziękowania: Mirosław Harasim, dr hab. Dominika Kasprowicz, Daniel Kluska, Sam Neves, Robert Piaskowski, Krzysztof Romanowski, dr Anna Słonecka-Polok, dr Gabriel Tobor, Jadwiga Zalisz, Wojciech Orzechowski i Michał Dutkowski (Fundacja Lepszego Życia)
  • Ekspozytory dzięki uprzejmości Willi Decjusza.

 

Cytaty biblijne pochodzą z Biblii warszawskiej, o ile nie zaznaczono inaczej.

 

Idź do kolejnej sekcji: Znani o Biblii