Wystawa o Biblii

Biblia All inclusive, czyli mapa miejsc biblijnych

Lubimy podróżować. A jeśli możemy połączyć odpoczynek z pasją odkrywania ciekawych miejsc, poznawania historii i zwiedzania zabytków, wyjazdy urlopowe zamieniają się w niezapomnianą przygodę.

Przy wyborze wakacyjnych destynacji warto spojrzeć na mapę z Biblią w ręku. Wówczas okaże się, że współczesne atrakcje turystyczne były areną wydarzeń zapisanych na kartach Pisma Świętego.

 

(W sekcji „Biblia a archeologia” skupiamy się na miejscach związanych z odkryciami potwierdzającymi wiarygodność Biblii. Możesz o nich poczytać również tutaj).

Mapa Biblii

Miejsca biblijne:

 

Ateny

 

Stolica Grecji, jedno z najważniejszych miast-państw starożytnej Hellady. W 1. połowie I w. powstała tu gmina chrześcijańska założona przez apostoła Pawła. Na miejscowym Akropolu prowadził on teologiczne dyskusje z Grekami (Dz 17,13-32).

 

Betlejem

 

Starożytne miasto w pobliżu Jerozolimy. Miejsce narodzin króla Dawida i Jezusa Chrystusa (Mt 2,1). W IV w. cesarz Konstantyn wybudował tam Bazylikę Narodzenia Pańskiego, cel pielgrzymek chrześcijan z całego świata.

Efez

 

W starożytności jedno z 12 miast jońskich w Azji Mniejszej, obecnie pomiędzy miastami Bodrum a Izmir w Turcji. Miejsce kultu Artemidy Efeskiej, ważny ośrodek rozwoju chrześcijaństwa, miejsce działalności apostołów Pawła i Jana (Dz 19,1-41). Według tradycji w Efezie zmarła matka Jezusa – Maria, co upamiętnia niewielka kaplica.

 

Góra Synaj

 

Położona na terenie Egiptu, w południowej części Półwyspu Synaj (2285 m n.p.m.). Miejsce, w którym Bóg zawarł przymierze z narodem izraelskim i przekazał Dekalog za pośrednictwem Mojżesza (Wj 19,1-2). U jej podnóża znajduje się Klasztor św. Katarzyny – najstarszy klasztor chrześcijański na świecie, zbudowany w IV w.

Góra Tabor

 

Wzgórze (575 m n.p.m.) w pobliżu Nazaretu, wzmiankowane w Starym Testamencie (Sdz 4,6). Według podanej tradycji – miejsce przemienienia Jezusa Chrystusa (Mk 9,2-8). W latach 20-tych XX w. została tam wybudowana bazylika upamiętniająca to wydarzenie.

 

Jerozolima

 

Miasto króla Dawida (1 Krn 11,4-8), wielokrotnie niszczone i odbudowywane, miejsce śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Obecnie Jerozolima jest duchową  i kulturową stolicą państwa Izrael. Główne centrum religijne judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.

 

Jezioro Genezaret i jego okolice

 

Kolebka chrześcijaństwa i jeden z głównych obszarów działalności Jezusa i Jego uczniów (Łk 5,1-3). Nad jeziorem znajdowały się biblijne miejscowości: Kafarnaum, Betsaida i Korazim.

 

Malta

 

Podczas podróży apostoła Pawła do Rzymu w 57 r. statek, którym płynął, rozbił się u wybrzeża Malty (Dz 27,39-44; 28,1-10). Apostoł przebywał na wyspie przez 3 miesiące  jako więzień, mieszkając w grocie (zwanej obecnie Grotą św. Pawła). Pierwszą nawróconą  przez niego osobą był rzymski namiestnik Publiusz. W czasie chrześcijańskiej ery a Malcie wybudowano ponad 300 kościołów, podziwianych dzisiaj przez rzesze turystów z całego świata.

 

Nazaret

 

Miasto w Galilei, w którym dorastał i żył Jezus Chrystus (Łk 4,16). W VI w. w miejscu rodzinnego domu Jezusa została wybudowana bazylika. Obecnie na jej miejscu stoi powstała w latach 60-tych XX w. Bazylika Zwiastowania Pańskiego.

Rzym

 

Miasto italskie założone w 753 r. p.n.e., stolica republiki rzymskiej i Cesarstwa Rzymskiego, obecnie stolica Włoch. Dzięki działalności apostołów Piotra i Pawła w I w. powstała tu duża gmina chrześcijańska (Dz 28,13-31). Przez setki lat w Rzymie powstało ponad 900 kościołów, co jest największą liczbą spośród wszystkich miast na świecie.

 

Interaktywna mapa miejsc biblijnych

 

 

Wykonanie: Mapy Biblii Online”.

 

Na Wikipedii istnieje znacznie bardziej rozbudowana lista miejsc biblijnych.