100 lat

Wernisaż wystawy o Biblii i tramwaj reklamowy na zakończenie 100-lecia Kościoła w Krakowie

Do 31 stycznia 2022 roku u stóp Wawelu można zwiedzać bezpłatną wystawę plenerową „Biblia. Bestseller wszechczasów” o najpopularniejszej książce świata i jednym z najważniejszych tekstów kulturowych ludzkości. Podczas uroczystego wernisażu wystawy rozdano blisko 100 egzemplarzy Biblii i goszczono przedstawicieli władz Małopolski, Krakowa, duchowieństwa i NGO-sów. – Ta wspaniała wystawa, która ma tak niesamowity uniwersalistyczny i edukacyjny charakter, jest dowodem na to, jak Biblia wszystkich nas łączy. I niech nas łączy – powiedział Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Kultury.

Wystawa „Biblia. Bestseller wszechczasów” znajduje się na Placu im. Ojca Adama Studzińskiego przy ul. Grodzkiej. Na 18 planszach znalazły się informacje o losach powstania księgi, jej konstrukcji, licznych przekładach i związkach z Krakowem. – Nasza wystawa nie jest tylko dla koneserów Biblii. Nie ma wydźwięku stricte teologicznego. Jest przede wszystkim skierowana do osób, które posiadają dość podstawowe informacje na jej temat, ale chcą dowiedzieć się czegoś więcej – powiedział pastor Marek Rakowski, sekretarz Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce. Takich osób najwyraźniej nie brakowało, ponieważ – m.in. dzięki informacjom w prasie o możliwości darmowego otrzymania Biblii – do specjalnego punktu informacyjnego stylizowanego na tradycyjne krakowskie stoisko z obwarzankami, zgłosiło się kilkadziesiąt osób. – Nie samym chlebem żyje człowiek. Zapraszamy na wernisaż i do naszego stoiska, na którym dostaną państwo nie tylko lokalny przysmak, ale również pełne wydanie Biblii. Kto pierwszy, ten lepszy! – zachęcał prowadzący. Z okazji wernisażu i 100-lecia adwentyzmu w Krakowie rozdano tego dnia blisko 100 Biblii. Tego samego dnia na ulice Krakowa wyjechał unikalny tramwaj reklamujący wystawę i informujący o działalności i misji Kościoła:

Przedstawiamy Biblię w sposób świeży, nietypowy, być może w pewien sposób nawet odkrywczy – np. przyrównując liczbę sprzedanych egzemplarzy do serii książek o Harrym Potterze czy „Władcy Pierścieni” – powiedział pastor Marek Rakowski, który podziękował lokalnym adwentystom za liczne działania prospołeczne i ewangelizacyjne podczas jubileuszu i powitał licznie zebranych gości.

W Krakowie spotykają się te wszystkie tropy kulturowe potwierdzające, że Biblia nie jest tylko źródłem naszej wiary, ale też kluczem do zrozumienia naszej cywilizacji, naszych wartości, naszego miasta, naszej kultury i języka – powiedział Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury.

Na wernisaży gościł również ks. infułat dr Dariusz Raś z pobliskiej Bazyliki Mariackiej: – Wystawa nie znajduje się na terenie mojej parafii, a zatem co ja tutaj robię? Otóż w 1599 roku mój parafianin, jezuita Jakub Wujek, przetłumaczył Biblię z łacińskiej Wulgaty na język polski. Premiera Biblii w języku polskim miała miejsce w naszym pięknym mieście, w parafii Mariackiej. Zresztą, Jakub Wujek pochowany jest w kościele św. Barbary, tuż obok kościoła Mariackiego. Tam można go odwiedzić i powiedzieć mu: „dziękuję”. A dowiedziałem się tego wszystkiego między innymi z tej wystawy – powiedział ks. dr Dariusz Raś.

Województwo Małopolskie reprezentowała Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk, Dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Za pośrednictwem listu wojewoda zapewnił o swojej życzliwości wobec Zarządu i Rady Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP i jego wyznawców: „Biblia jest niezwykłą księgą. Dla wielu spośród nas, niezależnie od wyznania i światopoglądu, zawarte w niej treści są wyznacznikiem na żywicowych drogach. To wspaniałe działo przynosi nam odpowiedź na fundamentalne pytania (…)” – napisał Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.

Jednym z partnerów wystawy „Biblia. Bestseller wszechczasów” zostało Towarzystwo Biblijne, a zaproszenie na wystawę przyjęła zarządzająca organizacją Iga Zalisz: – Otwarcie wystawy plenerowej dla nas w Towarzystwie Biblijnym jest zawsze bardzo ważnym wydarzeniem, bo umożliwia zapoznanie się z tymi treściami każdemu, kto często przypadkiem przechodził ulicą i nawet nie zdaje sobie sprawy, że będzie miał taką możliwość – powiedziała Dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce Iga Zalisz, która opowiedziała o staraniach ponad 200-letniej organizacji, aby tekst Pisma Świętego był dostępny dla Polaków we współczesnym, zrozumiałym języku.

Na wydarzeniu obecni byli liczni wyznawcy krakowskich zborów adwentystycznych, przedstawiciele Fundacji Polistrefa i Instytucji Kultury Willa Decjusza (która wsparła wystawę technicznie), jak również krakowianie i turyści.

Podczas wernisażu przeczytano prawdopodobnie najsłynniejszy tekst biblijny w 20 tłumaczeniach (nie tylko na język polski) i przekładach. Największe zainteresowanie wzbudził ten na gwarę góralską, prezentowany również podczas wystawy:

Bo tak Bóg umiyłowoł świat,

ze Syna swojego Jednorodzonego doł,

coby kozdy, fto w Niego wierzy,

nie zginon, ale mioł zycie wiecne.

(„Nowy Testament w przekładzie na gwarę górali Skalnego Podhala”, Maria Matejowa Torbiarz)

Pastor Dariusz Lazar, przewodniczący zgłoszonego wcześniej zgromadzenia publicznego, po przeczytaniu fragmentu z Ewangelii wg św. Jana 3,16-17 starał się odpowiedzieć na pytanie, czym tak naprawdę jest Dobra Nowina.

Adwentyści dla Krakowa. Od 100 lat

Bezpłatna wystawa zorganizowana jest przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego i jest jednym z ostatnich punktów obchodów 100-lecia obecności protestanckiej wspólnoty w Krakowie. „Otwierana dziś wystawa o Biblii jako bestsellerze wszechczasów, wpisuje się w obchody 100-lecia adwentystów w Krakowie. Z tej okazji proszę przyjąć szczere podziękowania za każdy gest dobra i serdeczności wobec krakowian. Niech ten wspaniały jubileusz inspiruje państwa do umacniania wierności i dalszej pełnej oddania służby” – napisał w liście Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.

Chciałbym podziękować w imieniu Prezydenta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego, za to wszystko co adwentyści dnia siódmego przez to 100-lecie waszej obecności w Krakowie czyniliście dobrego dla naszego miasta. I w obszarze promocji zdrowia, edukacji, jak również działań proekologicznych, których tak pięknym symbolem było to wspólne sadzenie krzewów i nazwanie skweru imieniem wybitnego działacza i misjonarza waszego Kościoła – dodał Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury.

Faktycznie, z okazji 100-lecia m.in. nazwano skwer w Nowej Hucie imieniem Michała Beliny-Czechowskiego – pierwszego międzynarodowego misjonarza Kościoła. Adwentyści posadzili setki krzewów na ul. Piastowskiej przy Błoniach, rozdali 100 tys. okolicznościowych gazet „Znaki Czasu”, zorganizowali nabożeństwo retro i uroczystości, podczas który otrzymali Złoty Krzyż Małopolski od Marszałka Województwa. Wcześniej przygotowali identyfikację wizualną obchodów i wysłali informacje o posłannictwie Kościoła do ok. 100 przedstawicieli świata polityki, samorządu lokalnego, medycyny, organizacji pożytku publicznego, mediów oraz duchowieństwa. Nie zabrakło kilkunastu okolicznościowych wizyt.

Obchody 100-lecia patronatem honorowym objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. W ramach obchodów krakowscy adwentyści wykupili tramwaj reklamowy i przede wszystkim zainicjowali stworzenie otwartej właśnie plenerowej wystawy Biblii, której przygotowanie trwało blisko 11 miesięcy.

Zakazany owoc, wdowi grosz i hiobowe wieści, czyli Biblia w języku polskim

Wystawa prezentuje i tłumaczy kilkanaście popularnych dziś powiedzeń i metafor, takich jak „wdowi grosz”, „umywać ręce”, „kolos na glinianych nogach”, które swoje źródło mają właśnie w Piśmie Świętym. Pokazuje słynne dzieła sztuki inspirowane księgą, m.in. Jana Kochanowskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Krzysztofa Pendereckiego. – Często z tych związków nawet nie zdajemy sobie sprawy. A Pismo Święte warto znać nawet dlatego, aby być świadomym odbiorcą kultury i otaczającego nas świata – przekonuje pastor Rakowski.

Zwiedzający poznają interesujące przekłady biblijne, np. na gwarę góralską, kaszubską czy śląską. Nie zabrakło również wątków krakowskich – biblijnych zabytków związanych z miastem i ważnych przekładów, których dokonały osoby związane z Krakowem: Czesław Miłosz, krakowscy benedyktyni czy ks. Jakub Wujek.

Biblia o pandemii?

W sekcji naukowej organizatorzy przywołują wiele odkryć archeologicznych, choćby w Qumran czy Cezarei Nadmorskiej, które świadczą o wiarygodności Biblii. Nie unikają wzmianek o zawartych w księdze – jakże aktualnych dzisiaj – wskazówkach dotyczących profilaktyki zdrowia, zasad kwarantanny czy postępowania z ozdrowieńcami. – To niewiarygodne, jak wiele tez dziś potwierdzanych przez naukowców można znaleźć w książce pisanej przez 1 600 lat, z której „najnowsze” fragmenty pochodzą z 100 r. n.e. Wtedy nie było laboratoriów, wiedzy o wirusach, a już w Starym Testamencie mamy opisane prostym językiem zasady kwarantanny – mówi Marek Rakowski, organizator wystawy.

Interesująco wyglądają plansze z cytatami znanych osób, które wypowiadały się na temat Pisma Świętego, czy propozycje wakacyjnych podróży do miejsc biblijnych.

Bestseller wszechczasów

W całości Biblia przełożona jest na ponad 700 języków, a we fragmentach na ponad 3 tysiące języków i dialektów. Rozpisana na wiele gatunków literackich, zawiera świadectwa historyczne, biografie, listy, etyczne i moralne wskazania, poezję i pieśni. Wprawny czytelnik przeczyta ją w 77 godzin, choć wielu duchownych, myślicieli, badaczy i artystów tworzy dzieła inspirowane jednym zaledwie zdaniem zapisanym na jej kartach.

Wystawa jest bezpłatna, dostępna dla zwiedzających do 31 stycznia 2022 roku u zbiegu ulic Grodzkiej i św. Idziego w Krakowie.

Partnerem wystawy jest m.in. Towarzystwo Biblijne w Polsce, Wyższa Szkoła Teologiczno-Humanistyczna im. Michała Beliny-Czechowskiego w Podkowie Leśnej, portal LoveKrakow.pl, telewizja Hope Channel, Wydawnictwo i magazyn Znaki Czasu, Korespondencyjna Szkoła Biblijna, serwisy Biblia-info.pl i ZycieMaSens.pl. Biblie rozdano dzięki uprzejmości Fundacji Lepszego Życia.

Zobacz cały wernisaż wystawy „Biblia. Bestseller wszechczasów”: