100 lat

Krzyż Małopolski i skwer Beliny-Czechowskiego. Świętujemy 100-lecie

Michał Belina-Czechowski, pierwszy zagraniczny misjonarz 23-milionowego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, został patronem skweru w Nowej Hucie. W sobotę 25 września prezydent Krakowa i przewodniczący Kościoła uroczyście odsłonili tablicę u zbiegu Alei Róż i ul. Stefana Żeromskiego. Wcześniej w zborze przy ul. Lubelskiej 25 odbyło się nabożeństwo z okazji 100-lecia Kościoła Adwentystów w Krakowie, na którym wręczono przedstawicielom wspólnoty Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski.

Złoty Krzyż Małopolski dla adwentystów

 

Jubileuszowe nabożeństwo z okazji 100-lecia odbyło się w zborze Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego przy ul. Lubelskiej 25. Podczas uroczystości Iwona Gibas z zarządu województwa małopolskiego nadała honorową odznakę Krzyż Małopolski krakowskim przedstawicielom Kościoła.

 

Poznanie waszej wspólnoty to dla mnie ogromne przeżycie. Poprosiłam Kapitułę o przyznanie państwu najwyższego w randze Złotego Krzyża za państwa 100-letnią działalność dla krakowian, dla dobra, dla szerzenia zdrowego stylu życia – to wbrew pozorom również bardzo ważna działalność edukacyjna, której się aktywnie podejmują adwentyści – powiedziała marszałek Iwona Gibas.

 

Złota Odznaka Honorowa Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski to odznaczenie I stopnia, którym dotychczas wyróżnieni zostali m.in. ks. Adam Boniecki, Kamil Stoch czy Krzysztof Trebunia-Tutka.

 

Swoją przemowę do zebranych skierował również Ireneusz Raś – poseł na Sejm RP, Bogusław Kośmider – wiceprezydent Krakowa, pastor Zbigniew Sobczak z Kościoła Chrześcijan Baptystów oraz Anna Słonecka-Polok– rektor Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej im. Michała Beliny-Czechowskiego. Ze względu na obostrzenia pandemiczne nabożeństwo odbyło się w dwóch turach – o godz. 9.30 i 12.00.

Prezydent na skwerze Beliny-Czechowskiego

 

Kraków to miasto otwarte, przyjazne dla wszystkich mieszkańców, a naszą siłą jest różnorodność i otwartość. Robimy co w naszej mocy, aby dobrze czuły się tutaj osoby o różnych światopoglądach, reprezentujące różne mniejszości, w tym także wyznaniowe – powiedział podczas uroczystości Jacek Majchrowski. Prezydent Krakowa objął patronat honorowy nad jubileuszem 100-lecia.

 

Polska miała wielu wybitnych obywateli, którzy nie bali się zmian, byli wielkimi patriotami i nie bali się sprzeciwić powszechnie panującemu stanowi rzeczy. To choćby Mikołaj Kopernik, który poza niesamowitymi umiejętnościami wykazał się też godną podziwu odwagą. Podobną odwagę prezentował Michał Belina-Czechowski. Działał bezkompromisowo zarówno jako patriota, pierwszy europejski misjonarz nowej wówczas wspólnoty religijnej, jak również pionier ruchów abstynenckich – powiedział pastor Ryszard Jankowski, przewodniczący Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

 

Michał Belina-Czechowski urodził się dokładne 203 lat temu, 25 września 1818 r., w Sieciechowicach pod Krakowem. To jeden z najważniejszych protoplastów światowego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, wcześniej zaangażowany w działalność patriotyczną, m.in. spisek Ściegiennego. – Przez swoje działania na rzecz kraju już nigdy nie mógł wrócić na ziemie polskie, co było jego największym marzeniem. Przypadające na ten rok stulecie krakowskiego zboru stało się pięknym pretekstem do symbolicznego powrotu Beliny-Czechowskiego do Krakowa – tłumaczy pastor Marek Rakowski, sekretarz Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, który wystąpił z wnioskiem o nazwanie skweru.

 

Po II Wojnie Światowej zagraniczni oficjele Kościoła adwentystycznego pracowali z władzami miasta Krakowa, aby ustalić tożsamość sierot i wdów z obozów koncentracyjnych, jak również przekazując im jedzenie i odzież. Społeczność adwentystyczna była także aktywna podczas stanu wojennego, przekazując mieszkańcom dary z zagranicy – podkreślił prezydent Jacek Majchrowski.

 

W uroczystościach na skwerze Michała Beliny-Czechowskiego brało udział ponad 100 osób, w tym radni miejscy Małgorzata Jantos i Łukasz Sęk. Decyzję w sprawie patrona skweru podjęli podczas sesji Rady Miasta Krakowa 1 września 2021 r.

 

Wieczór wspomnień

 

W programie popołudniowym liczni wyznawcy i goście z okolicznych zborów słuchali wspomnień i życzeń (liczne przebyły długą drogę, m.in. z Niemiec, USA czy Australii). Obejrzano także film Michała Sędzika o historii adwentyzmu w Krakowie. Najstarsi wyznawcy – niekiedy z nawet 60-letnim stażem w Kościele – otrzymali pamiątkowe dyplomy od przewodniczącego Kościoła, pastora Ryszarda Jankowskiego, oraz starszych zboru.

 

Zgromadzeni wzięli udział w interaktywnym quizie z historii zboru. Dobrą ściągą jest gazeta „Znaki Czasu” z okazji 100-lecia, której lokalni adwentyści wydali aż 100 tysięcy.

Ciekawostki liczbowe i dalsze plany 100-lecia

 

Przez ostatnie 100 lat Kraków zamieszkiwało ponad 1,5 tys. przedstawicieli tej mniejszości wyznaniowej. Średni wiek chrztu adwentystów w Krakowie wynosi 33 lata. Kościół założyło w 1920 roku osiem kobiet. Na przestrzeni lat 58 proc. społeczności stanowiły kobiety. Najstarsze (dwie) dożyły 102 lat. Jedną z nich można obejrzeć w spocie filmowym z okazji 100-lecia. Tylko jeden na czterech wyznawców urodził się w rodzinie adwentystycznych. Reszta (75 proc.) dokonała konwersji z katolicyzmu.

 

Choć sobota 25 września stanowiła centralny punkt obchodów, to nie koniec świętowania jubileuszu. Wcześniej adwentyści zorganizowali nabożeństwo retro i zasadzili kilkaset krzewów przy ul. Piastowskiej. Planują jeszcze przygotowanie plenerowej wystawy „Biblia. Bestseller wszechczasów”, reklamowego tramwaju oraz dystrybucję 100 tys. egzemplarzy okolicznościowego magazynu „Znaki Czasu”.

 

Hasło naszych obchodów to „Adwentyści dla Krakowa. Od stu lat”. Jest nieprzypadkowe i zawiera wszystkie najważniejsze elementy jubileuszu: „adwentyści”, czyli ludzie, którzy oczekują przyjścia Jezusa. „Od stu lat” – bo tyle tutaj jesteśmy. I wreszcie „dla Krakowa”. Bo staramy się być dobrymi, przykładnymi obywatelami tego pięknego i ważnego dla nas miasta – powiedział pastor Marek Rakowski. W Krakowie znajdowały się – zwłaszcza po wojnie, jako w najmniej zniszczonym dużym mieście – liczne instytucje ważne dla Kościoła, jak choćby seminarium duchowne i Wydawnictwo Znaki Czasu.

 

Obecnie w Krakowie znajdują się dwa zbory adwentystyczne: na ul. Lubelskiej 25 oraz na os. Teatralnym 24. Właśnie w Nowej Hucie – niespełna 800 m od kościoła, na terenie Dzielnicy XVIII – znajduje się skwer Michała Beliny-Czechowskiego.