Expo Zdrowie – Darmowe badania pod Wawelem

– Pomiar ciśnienia tętniczego, poziomu cukru we krwi, tkanki tłuszczowej, test harwardzki – to tylko część badań, które będzie można wykonać w niedzielę (18 września) w godz. 11-16 przy bulwarach wiślanych – na Powiślu 11.
– Konsultacje z lekarzami, pielęgniarkami i promotorami zdrowia są dostępne również w języku ukraińskim i darmowe dla wszystkich.
– Organizatorem Expo Zdrowie jest m.in. Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. Jego wyznawcy zostali niedawno przebadani przez naukowców Collegium Medicum UJ, AGH i Uniwersytetu Ekonomicznego. W wielu aspektach okazali się zdrowsi niż katolicy, muzułmanie i żydzi.
To pierwsza w Krakowie wystawa Expo Zdrowie. Profilaktyczny program był prezentowany już w kilkudziesięciu miastach, dzięki czemu tysiące Polaków wzięło udział w szeregu podstawowych badań profilaktycznych, sprawdziło swój stan zdrowia i skorzystało z masażu relaksacyjnego. Wystawa jest bezpłatna, nie trzeba też okazywać żadnych dokumentów. Organizatorzy zapraszają również społeczność ukraińską – część wolontariuszy będzie mówić w tym języku, dostępni też będą tłumacze.
Podczas niedzielnego wydarzenia będzie można zmierzyć poziom cukru, cholesterolu, tkanki tłuszczowej, ciśnienie krwi i wydolność oddechową, a także przejść test kondycyjny z pomiarem tętna (test harwardzki) i obliczyć wskaźnik masy ciała (BMI). Wszystkie wyniki zapisywane są na Osobistej Karcie Badań. Stwarza to okazję do oceny wieku biologicznego oraz stanowi podstawę indywidualnej konsultacji z lekarzami i promotorami zdrowia, którzy będą obecni na miejscu.
– Wystawa Expo Zdrowie ma na celu promowanie zdrowego stylu życia poprzez 8 podstawowych zasad: dieta, ćwiczenia, woda, światło słoneczne, wstrzemięźliwość, powietrze, odpoczynek i spokój. Nawet najprostsze przyzwyczajenia potrafią „zrobić różnicę” w naszym samopoczuciu i wynikach zdrowotnych – mówi Zenon Skorupski, kierownik krakowskiej filii organizacji pożytku publicznego Blisko Serca i zboru (parafii) Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, które organizują i sponsorują wystawę.
Najzdrowsza denominacja w Polsce?
Niedawno polskie media obiegła informacja o badaniu naukowym o wpływie zaangażowania religijnego na zachowania zdrowotne Polaków – przedstawicieli różnych wyznań. Przeprowadzili je naukowcy z Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UJ, Wydziału Zarządzania AGH oraz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Badanie prowadzili na grupie 297 osób, w tym 118 adwentystów dnia siódmego, a wyniki opublikowali w anglojęzycznym czasopiśmie naukowym „International Journal of Environmental Research and Public Health”.
– Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią najpoważniejszą przyczynę zgonów w Polsce i większości krajów rozwiniętych. Jednak w polskim piśmiennictwie nie ma zbyt wielu publikacji dotyczących wpływu religijności na zdrowie człowieka oraz określających czynniki ryzyka układu sercowo-naczyniowego wśród grup wyznaniowych. Jednocześnie dane światowe sugerują pozytywną korelację między religijnością a przeżywalnością oraz korzystny wpływ religijności na zmniejszenie zapadalności na chorobę wieńcową, raka czy zaburzenia psychiczne – mówi prof. Anna Majda z UJ, autorka badania.
Według badania adwentyści mieli niższy niż pozostałe grupy religijne poziom stresu w codziennym życiu i lepiej stosowali się do zaleceń dotyczących zapobieganiu chorobom krążenia – m.in. 100 proc. z tych deklarujących wysoki poziom religijności całkowicie powstrzymywało się od palenia tytoniu (tak samo jak 93 proc. muzułmanów, 81 proc. katolików i 78 proc. żydów). W podsumowaniu naukowcy napisali, że „wybrane elementy stylu życia powiązane ze stanem zdrowia najmniej odbiegały od zaleceń wśród adwentystów”.
Nie tylko zdrowie. Kim są adwentyści?
Kościół Adwentystów Dnia Siódmego to chrześcijańska wspólnota protestancka. Jako jedyne źródło wiary przyjmuje Pismo Święte. Wyznawcy Kościoła święcą sobotę (szabat) – siódmy dzień tygodnia. Przyjmują chrzest w wieku dojrzałym.
Kościół propaguje zdrowy tryb życia i stara się przeciwdziałać patologiom społecznym. Krakowscy adwentyści organizowali liczne wykłady o zdrowiu fizycznym oraz psychicznym, kursy zdrowego gotowania, tzw. kluby zdrowia czy bezpłatne zajęcia fitness.
– Wielu krakowian może nas pamiętać z organizowania programów antynikotynowych na przełomie lat 80. i 90. W ok. 350 spotkaniach tego typu w Krakowie i okolicach wzięło udział ponad 10 tys. osób, z których 80 proc. skutecznie rzuciło palenie. Bezpłatne kursy „Rzuć palenie” były tak popularne, że często odbywały się w kilku turach oraz za pośrednictwem mediów – wspomina Zenon Skorupski z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.
Obecnie w Krakowie znajdują się dwa zbory adwentystyczne: na ul. Lubelskiej 25 oraz na os. Teatralnym 24. W zeszłym roku wspólnota obchodziła 100-lecie obecności w Krakowie. Z tej okazji adwentyści otrzymali Złotą Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski (m.in. za promowanie zdrowego stylu życia i działalność dobroczynną), zorganizowali plenerową wystawę Biblii i zasadzili kilkaset krzewów przy ul. Piastowskiej.
Expo Zdrowie | 18 września 2022 r. | niedziela | godz. 11-16 | miejsce: Powiśle 11,
Plac Wielkiej Armii Napoleona (przed Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego pod Wawelem)