Zło zwycięża na chwilę, dobro na zawsze
Charytatywne śpiewanie w ramach WOŚP, wspaniali goście, muzyczne wzruszenia i zebrane niespełna 2,5 tys. zł – koncert u adwentystów i cała Orkiestra w 2019 roku została przyćmiona przez to, co stało się w Gdańsku. Tak na zabójstwo prezydenta Adamowicza zareagowali adwentyści w całej Polsce.
Jak w niedzielne przedpołudnie poinformował Krakowski Międzyszkolny Sztab WOŚP, na koncercie WOŚP u adwentystów udało się zebrać 2 444,35 złotych.
Koncert i jego wyjątkowego gościa wspomniał również Dziennik Polski, tutaj można zobaczyć nagranie.
Radość po wyjątkowym koncercie nie trwała jednak długo, gdyż kilka godzin później – podczas słynnego światełka do nieba – doszło do bestialskiego ataku na prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.
Na wydarzenia szybko odpowiedział Kościół Adwentystów Dnia Siódmego.
– Zbrodnia popełniona 13 stycznia wstrząsnęła nie tylko gdańską, ale całą społecznością Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego – napisał w oficjalnym oświadczeniu Marek Rakowski, sekretarz Kościoła. – Zarząd Kościoła pragnie wyrazić solidarność w bólu i smutku ze wszystkimi gdańszczanami, współpracownikami Prezydenta, a przede wszystkim z przyjaciółmi i rodziną tragicznie zmarłego Prezydenta – napisał w oficjalnym oświadczeniu Marek Rakowski, sekretarz Kościoła.
W tym czasie w Kościele trwał tzw. program „10 dni modlitw”, podczas którego adwentyści na całym świecie spotykają się codziennie, aby dziękować Bogu i modlić się w różnych intencjach. Pastor Rakowski zaapelował, by w szczególny sposób modlić się o tych, którzy ucierpieli, i „o przywrócenie równowagi w dialogu społecznym i politycznym w naszej Ojczyźnie oraz o wzajemny szacunek wszystkich uczestników tego dialogu, bez względu na występujące między nimi różnice zdań” (treść całego oświadczenia znajduje się na końcu artykułu).
Nabożeństwo żałobne w Gdańsku
Nic dziwnego, że wyjątkowo przybici byli mieszkańcy Gdańska. – Prezydent Adamowicz odwiedził nawet nasz Kościół. Był pozytywnie nastawiony do wszystkich mniejszości, krzewił w Gdańsku tolerancję – powiedział nam pastor Jacek Igła z Trójmiasta.
Gdański Kościół zorganizował w środę nabożeństwo żałobne, o którym poinformowały media Rzeczpospolita. Do zboru (parafii) przy ul. Jaśkowa Dolina 21 przyszło kilkadziesiąt osób. „Zbór w Gdańsku chce tym samym wyrazić szacunek i duchowe wsparcie dla rodziny zmarłego prezydenta. Niech to wydarzenie będzie świadectwem naszej wiary i czasem modlitwy o miasto i kraj, któremu potrzebna jest Ewangelia” – pisali organizatorzy.
– Po krótkiej homilii modliliśmy się o rodzinę i współpracowników – dodał pastor Igła.
Adwentyści w Lublinie niecały tydzień po tragedii zorganizowali międzywyznaniowe nabożeństwo z okazji dnia wolności religijnej. – W związku z tym, że nabożeństwo odbyło się w dniu żałoby narodowej, w porze gdy w Gdańsku rozpoczynały się uroczystości pogrzebowe, uczestnicy lubelskiego nabożeństwa modlili się o pokój i zgodę w naszej Ojczyźnie – powiedział Remigiusz Krok, pastor Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Lublinie.
Wieczorne nabożeństwa modlitewne odbywały się również w Krakowie. Wsparcie widoczne było nawet w przestrzeni publicznej. Na krakowskim ratuszu zawisł transparent „Kraków myślami z Gdańskiem”, a w cichym marszu w sobotę wzięło udział ok. tysiąc osób. Na płytę Rynku Głównego został wniesiony kir z herbem Gdańska o powierzchni 400 m kw. Zabrzmiała pieśń Przemysława Gintrowskiego i Jacka Kaczmarskiego:
„Każdy Twój wyrok przyjmę twardy.
Przed mocą Twoją się ukorzę.
Ale chroń mnie Panie od pogardy.
Od nienawiści strzeż mnie Boże.”
(sł. Nataniel Tenenbaum)
Wydarzenia w Gdańsku były też jednym z głównych tematów piątkowego spotkania przedstawicieli mniejszości wyznaniowych i etnicznych z prezydentem Andrzejem Dudą. Wzięła w nim udział delegacja Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP.
WOŚP: Wystąpił ojciec z synami i prof. Skalski
Adwentyści od lat wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Niejednokrotnie przekazywali na ten cel kolekty z sobotnich nabożeństw oraz organizowali koncerty, m.in. w Łodzi, Warszawie czy Radomiu. Tym razem – po raz trzeci z rzędu – dzień przed wielkim finałem koncert na rzecz WOŚP odbył się w krakowskim zborze (parafii) Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Zapowiadał go sam Jurek Owsiak:
Wypełniona po brzegi sala, najsłynniejsze hity musicalowe i religijne, mnóstwo wzruszeń – tego wszystkiego doświadczyli słuchacze. To za sprawą cenionych artystów z Łodzi: Mirosława, Tomasza oraz Łukasza Karaudów, czyli ojca z dwójką synów. Mirosław Karauda łączy śpiew z służbą duszpasterską. Łukasz Karauda to świetnie zapowiadający się śpiewak młodego pokolenia, w zeszłym roku zadebiutował w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Z wyróżnieniem ukończył Royal Welsh College of Music and Drama w Wielkiej Brytanii, będąc stypendystą Królowej Elżbiety. Tomasz Karauda występuje na festiwalach muzyki gospel, a na co dzień jest lekarzem rezydentem. Tym razem nie tylko śpiewał, ale też opowiadał o swojej własnej chorobie, którą odbył jako 5-letnie dziecko. – Mamo, chyba już nigdy nie będę zdrowy, prawda? – powiedział kiedyś. – Lekarze zrobili już wszystko, co mogli. Pozostał ostatni Doktor, który może ci pomóc. Jeśli Mu uwierzysz, może cię uzdrowi. Musisz go o to poprosić – odpowiedziała wzruszona mama wiedząc, że lekarze nie dają już większej szansy. Wtedy Tomek uklęknął przy szpitalnym łóżeczku i zaczął się modlić…
– Od tamtego czasu praktycznie nie odwiedzałem szpitali – powiedział Tomasz Karauda podczas koncertu. – Chociaż ostatnio w szpitalu bywam prawie codziennie. Ale to dlatego, że jestem lekarzem rezydentem – żartował.
Chwilę przed zbiórką pieniędzy odbył się wywiad o tym, czy sprzęt od Fundacji Jurka Owsiaka przydaje się w polskich szpitalach. Wtedy młody lekarz na scenie stanął razem z prof. Januszem Skalskim, kierownikiem kliniki kardiochirurgii dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. To znany na całym świecie lekarz, który przed pięcioma laty zasłynął uratowaniem Adasia. Nigdy wcześniej nie udało się odratować kogoś o tak niskiej temperaturze ciała. – Dziecko po prostu nie żyło, wyglądało to tak, jakbyśmy przyjmowali zwłoki – opowiadał reporterom Uwagi! TVN prof. Skalski.
Oświadczenie Zarządu Kościoła
„Zbrodnia popełniona 13 stycznia 2019 roku w Gdańsku na Prezydencie tego miasta Pawle Adamowiczu wstrząsnęła nie tylko gdańską, ale całą społecznością Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Rzeczypospolitej Polskiej.
W jej imieniu Zarząd Kościoła pragnie wyrazić solidarność w bólu i smutku ze wszystkimi gdańszczanami, współpracownikami Prezydenta, a przede wszystkim z przyjaciółmi i rodziną tragicznie zmarłego Prezydenta.
W związku z trwającym właśnie w Kościele adwentystów dorocznym okresem 10 dni modlitw, Zarząd Kościoła wzywa wszystkich współwyznawców uczestniczących w tym programie, by pamiętali o modlitwach w intencji rodziny Prezydenta Adamowicza. Prośmy naszego Pana, Jezusa Chrystusa, aby w tych trudnych chwilach dopomógł jej znieść ten wielki ból, którego doświadcza. Módlmy się także o przywrócenie równowagi w dialogu społecznym i politycznym w naszej Ojczyźnie oraz o wzajemny szacunek wszystkich uczestników tego dialogu, bez względu na występujące między nimi różnice zdań.
Nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus, oddał swoje życie, abyśmy dzisiaj żyli nadzieją Jego powtórnego przyjścia i przywrócenia prawdziwej sprawiedliwości. Do tego czasu wzywamy całe społeczeństwo naszej Ojczyzny do wyrzeczenia się wszelkiej przemocy, od przemocy słownej poczynając, zachowania spokoju i poświęcenia najbliższych dni na głęboką refleksję. Sami również pragniemy być tego przykładem.”
W imieniu Zarządu Kościoła
Pastor Marek Rakowski
Wersja anglojęzyczna dostępna tutaj
Subskrybuj nas na YouTube.
Polub nas na Facebook’u i jako pierwszy dowiaduj się o najnowszych wiadomościach