Onet.pl – Szkoła Seniora
W Szkole Seniora są nauczyciele, tematy lekcji, tablica. Jest nawet bufet, w którym podczas przerwy mogą wzmocnić się uczniowie. Najzwyklejsza szkoła? Nie do końca. Krakowscy studenci skupieni wokół Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej stworzyli Szkołę Seniora, w której uczą osoby 50+.
Artykuł pt. „W takiej szkole wszystko jest możliwe. Studenci uczą seniorów w Szkole Seniora” ukazał się w serwisie Onet.pl.
„Na pierwszych zajęciach nauczyciel postawił sprawę jasno: „Teraz nie może pan rozmawiać z koleżankami, proszę poczekać na przerwę. Jeśli nie pomoże uwaga w dzienniczku, będę zmuszony użyć mojej linijki!”. Może nie byłoby w całej sytuacji nic dziwnego, gdyby nie to, że „nauczycielem” był Miłosz, 23-letni student, a żartobliwie „groził” ponad 70-letniemu Stefanowi, który zamiast się uczyć, zagadywał niewiele od siebie starszą uczennicę.
– Zazwyczaj Chrześcijańska Służba Charytatywna pomaga materialnie, np. organizując zbiórkę zimowej odzieży dziecięcej »Kurtka dla malucha«. Tym razem chcieliśmy pomóc inaczej, przekazując coś, co jest wartością samą w sobie: wiedzę – mówi Monika Strychała, pomysłodawczyni Szkoły Seniora i studentka socjologii. – Często jako studenci nie mamy wiele dóbr materialnych, którymi możemy się dzielić. Czemu więc nie dzielić się tym, co zdobywamy na co dzień i nie wykorzystać potencjału studenckiego miasta? – dodaje 24-latka.
Gdy grupa studentów otrzymała lokal od krakowskiego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, nie pozostawało nic innego, jak wystartować z comiesięcznymi lekcjami. Przygotowano tematy związane z kulturą, zdrowiem, psychologią, gotowaniem, podróżowaniem czy historią. Nie brakowało języka angielskiego oraz dziedzin, z którymi uczniowie-seniorzy raczej nie mieli wcześniej możliwości się zetknąć: reklama, gwara wiślańska, fotografia lub public relations. Po co seniorom taka wiedza? – Bo wiedzę zdobywa się całe życie, nie tylko po to, by służyła do czegoś konkretnego. Tego przynajmniej nauczył mnie polski system edukacyjny – śmieje się Michał Rakowski, PR-owiec i student dziennikarstwa.
– Swoją drogą, pewne rzeczy warto powtarzać. Nie zapomnę reakcji 80-letniej kobiety, która mimo swojego niesamowitego doświadczenia i mądrości życiowej, wielokrotnie dziękowała za wykład młodego chłopaka o znaczeniu autorytetu. Po prostu potwierdzał jej przeżycia np. z czasów II wojny światowej – dodaje.
Międzypokoleniowe spotkania miały jeszcze jeden cel. Chodziło o stworzenie przyjacielskiej atmosfery, trochę na wzór dziadkowie-wnuki. Właśnie to różni Szkołę Seniora od zwykłego uniwersytetu trzeciego wieku. Gdy Irena obchodziła osiemdziesiąte urodziny, bardzo wzruszyła się upominkiem od studentów i szkolną atmosferą, kiedy kilkadziesiąt „uczniów” śpiewało jej „Sto lat”. – Nie tylko mieliśmy uczyć, ale też uczyć się – przyznaje Strychała. Dlatego podczas drugiego semestru Szkoły Seniora, studenci postanowili na jeszcze jedną innowację. – Byliśmy przekonani, że seniorzy mogą w jeszcze większej mierze uczyć zarówno siebie nawzajem, jak i nas. Nie pomyliliśmy się – opowiada Rakowski. Spotkanie o fotografii, prowadzone przez Aleksandra Sosina, urodzonego w 1937 roku emerytowanego nauczyciela i pasjonata podróży, należało do jednego z najciekawszych. Mnóstwo śmiechu wywoływała jego prezentacja o tym, jak zdjęć nie należy robić. Sosin pokazywał też całą paletę zgromadzonego przez lata sprzętu – od najstarszych, historycznych Zenitów, po nowoczesne aparaty cyfrowe z wymiennymi obiektywami.
Podczas ostatniej Szkoły Seniora, która odbędzie się17 maja, młodzi planują zorganizowanie giełdy pasji. Naprzemiennie z seniorami chcą krótko pokazywać to, co ich ekscytuje. Natomiast na najbliższej Szkole Seniora w niedzielę, 22 marca o godz. 16, studenci zaprezentują, jak w domowych warunkach upiec chleb i przygotować zdrową pastę (o warstwę merytoryczną zadba technolog żywienia). Aleksander Sosin wygłosi zaś prelekcję o swej podróży do Egiptu, połączoną z pokazem zdjęć. Wstęp jest jak zawsze bezpłatny. Organizatorem spotkań jest Chrześcijańska Służba Charytatywna (ChSCh) Oddział Małopolski, a pomieszczenia za darmo użycza Kościół Adwentystów Dnia Siódmego”.