100 lat

Inauguracja jubileuszu 100-lecia. Plan obchodów

Od ponad 100 lat w Krakowie istnieje zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. W sobotę na uroczystym nabożeństwie zainaugurowano obchody jubileuszu. Ale to dopiero początek – poznaj szczegóły obchodów.

Osiem dzielnych kobiet założyło pierwszy krakowski zbór adwentystyczny w 1920 roku. Dlaczego jubileusz upamiętniający to wydarzenie odbywa się dopiero teraz? Oczywiście plany obchodów pokrzyżowała epidemia koronawirusa.

 

Oficjalnie świętowanie adwentyści rozpoczęli w sobotę, 6 marca 2021. Na początku posłuchaliśmy przejmujących historii m.in.:

 

– o latach szykan i więzieniu pierwszych adwentystycznych misjonarzy w Krakowie,

 

– o nabożeństwach adwentystycznych podczas II wojny światowej,

 

– o niecodziennym wydarzeniu, które pozwoliło po wojnie nabyć naszą dzisiejszą siedzibę;

 

Interesujących świadectw Barbary Markowskiej, Elżbiety Ustupskiej, Michała Sędzika i Aleksandra Sosina możesz posłuchać tutaj:

Oficjalna inauguracja 100-lecia

 

Starsi krakowskiego zboru – Alina Rakowska i Piotr Glistak – zaprezentowali logotyp obchodów, hasło oraz biblijny tekst przewodni zapisany w Psalmie 126,3:

 

“Pan uczynił dla nas wielkie rzeczy i z tego się radujemy”.

W ten sposób oficjalnie rozpoczęliśmy świętowanie 100-lecia adwentyzmu w Krakowie.

Logotyp i hasło obchodów

 

Logotyp to jeden z kluczowych elementów identyfikacji wizualnej. Będzie używany we wszystkich materiałach i planowanych programach.

 

Symbolika tego znaku graficznego może być odczytywana na wiele sposobów.

 

– Typografia cyfr zero nawiązuje do architektury Krakowa (Sukiennice, dziedziniec na Wawelu),

 

– jednocześnie prezentując… tablice dekalogu!

 

– Jedynka może nawiązywać do otwartych drzwi – tak jak drzwi do naszych zborów przy ul. Lubelskiej 25 i na os. Teatralnym 24 są zawsze otwarte na ludzi poszukujących Boga, społeczności oraz pomocy.

Hasło “Adwentyści dla Krakowa. Od stu lat” oddaje nie tylko długość naszego przebywania na ziemiach krakowskich, ale też nasze powołanie i misję: aby żyć DLA miasta, które kochamy i które współtworzymy.

Plany

 

Poniżej prezentujemy tylko część planowanych wydarzeń – o reszcie marzeń usłyszysz w tym nagraniu:

1. 100 drzew na 100-lecie
Posadzimy drzewa lub krzewy dla naszego miasta!

 

2. Wystawa Biblii na Plantach
Zorganizujemy plenerową wystawę Biblii na krakowskich Plantach. Zaprezentujemy dzieje Pisma Świętego, historię powstawania i archeologicznych badań nad Księgą, jej znaczenie dla ludzkości. Nie zabraknie także krakowskich akcentów związanych z Pismem Świętym, w tym przechowywanych w Krakowie zabytków.

3. 100 najbardziej wpływowych osób w Krakowie
Wyselekcjonowaliśmy ponad 100 najbardziej wpływowych osób w Krakowie (politycy, duchowieństwo, lekarze, influencerzy internetowi). Wysłaliśmy im życzenia noworoczne i informację o naszym jubileuszu. Z częścią postaramy się spotkać w drugim i trzecim kwartale 2021.

4. Specjalne wydanie „Znaków Czasu”
Przygotujemy dla krakowian gazetę o Biblii i najważniejszych naukach adwentystycznych. Wydrukujemy ją w wysokim nakładzie.

5. Wkładki do lokalnych gazet
Zapłacimy za wkładki (tzw. inserty) do lokalnych wydań gazet – jednego dnia we wszystkich z nich znajdzie się specjalne wydanie wspomnianych “Znaków Czasu” o adwentystach!

6. Cykliczny program “U źródeł chrześcijaństwa” (2 kwietnia, 7 maja)
Wieczorny program dla zborowników i gości, w którym pokazujemy otwartą uroczystość Wieczerzy Pańskiej i rozpoczęcia szabatu.

7. Uroczyste nabożeństwo dziękczynne (25 września)
Zaprosimy przywódców kościelnych i miejskich na centralne wydarzenie obchodów.

8. Nabożeństwo w stylu “retro” (5 czerwca)
Zorganizujemy sobotnie nabożeństwo „jak kiedyś” – będzie tzw. lekcja powtórzeniowa, lista obecność w klasie szkoły sobotniej, sprawozdanie z poprzedniej soboty i podsumowanie roku biblijnego.

9. Wywiady internetowe
Przeprowadzimy i opublikujemy w internecie wywiady z osobami, które współtworzyły nasz zbór na przestrzeni lat, a dziś często mieszkają zagranicą. Obserwujcie nas na Facebooku i YouTube.

10. Adwentystyczny tramwaj
Jeżeli starczy nam na to środków finansowych lub znajdziemy sponsorów, zapłacimy za jeżdżącą reklamę informującą o Kościele i naszych naukach.

11. Konferencja o adwentyzmie
Chcemy włączyć się w organizację sympozjum naukowego. Zorganizowana z krakowskim środowiskiem naukowym debata mogłaby objąć tematy takie jak wpływ społeczności protestanckich i znaczenia ich społecznej nauki.

Wesprzyj nasze działania

 

Podobają Ci się te pomysły? Wiesz jak wesprzeć któryś z nich? Pomóż nam już teraz! Napisz do nas na kontakt@adwentysci.krakow.pl

 

Możesz też przekazać swój dar na konkretne działania na nr konta bankowego: 07 1750 0009 0000 0000 3277 7627 (Bank BNP PARIBAS) 

 

Odbiorca: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego Zbór w Krakowie, ul. Lubelska 25 30-003 Kraków

Czy historia jest ważna?

 

Podczas kazania Słowa Bozego nasz lokalny pastor, Artur Dżaman, podkreślił istotę znania i rozumienia swoich korzeni. W końcu w samej Biblii nie brakuje ksiąg kronikarskich i historycznych!

 

100-lecie adwentyzmu to święto wszystkich adwentystów w Krakowie. Nabożeństwo zakończyła uroczysta modlitwa i błogosławieństwo wieloletnich aktywistów zboru w Nowej Hucie: Zofii Włodarczyk i Aleksandra Sosina.

 

Choć wspomniane nabożeństwo było oficjalnym startem obchodów 100-lecia, komitet organizacyjny obchodów oraz komitet historyczny (dbający o historyczną weryfikację oraz zebranie jak największej ilości materiałów źródłowych) zaczęły swoją działalność blisko rok wcześniej – w kwietniu 2020 r.