100 lat

Setki krzewów z okazji stu lat adwentystów

Krakowscy adwentyści posadzili blisko 300 krzewów przy ul. Piastowskiej. To element obchodów 100-lecia założenia naszego zboru w Krakowie. Akcję zorganizowano razem z Zarządem Zieleni Miejskiej.

 

We wtorek przy ul. Piastowskiej ponad 30 wolontariuszy związanych z Kościołem Adwentystów Dnia Siódmego sadziło krzewy i porządkowało teren. Na odcinku 200 metrów adwentyści posadzili prawie 300 tawuł van Houtte’a. Ten niewielki krzew jest odporny na zróżnicowane warunki pogodowe i zanieczyszczenie powietrza. To pierwszy etap nasadzeń tawuły na ul. Piastowskiej, informuje Zarząd Zieleni Miejskiej.

 

Idee działalności proekologicznej są dla nas bardzo ważne i wpisane w zasady wiary Kościoła. Wierzymy, że Bóg dając nam miejsce do mieszkania chce, żebyśmy jak najlepiej o nie dbali. To obowiązek etyczny każdego chrześcijanina – mówi Artur Dżaman, pastor Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. – Cieszę się, że w ten sposób mogliśmy zrobić coś praktycznego dla naszej planety, dla naszego miasta, w którym przebywamy od ponad 100 lat, i dla naszej dzielnicy – dodaje pastor.

Zobacz fotogalerię z wydarzenia na Facebooku!

 

To świetna wiadomość, że kolejna społeczność – tym razem krakowskich adwentystów – dołącza się do zazieleniania Krakowa. Z okazji jubileuszu wspólnie przeprowadziliśmy akcję sadzenia. Do współpracy zapraszamy kolejne lokalne grupy, zakłady pracy czy korporacje, które na naszej stronie internetowej mogą wybrać pakiety sponsorskie i razem z nami zasadzić drzewa, krzewy, ale też np. zainstalować budki lęgowe czy ule – mówi Mateusz Nędza, inspektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

O akcji sadzenia poinformowały lokalne media, m.in. Dziennik Polski, Gazeta Krakowska, portale Lovekrakow.pl, Naszemiasto.pl i Adwent.pl.

Adwentyści a ekologia

 

Od 100 lat żyjemy w Krakowie i dla Krakowa. Promujemy zdrowe życie, wegetarianizm, po II wojnie światowej – za jedną z założycielek naszego ruchu i prorokinią Ellen White – byliśmy prekursorami ruchów abstynenckich – mówi Artur Dżaman, pastor Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

 

Ellen White to prominentna przedstawicielka (i jedna z pionierów) tzw. amerykańskiej reformy zdrowia na przełomie XIX i XX wieku. Edukowała w zakresie zbilansowanej diety (promując wegetarianizm) oraz korzyści płynących z niezanieczyszczonego powietrza, słońca, ruchu i czystej wody.

 

Swoimi zainteresowaniami wyprzedzała epokę, w której tworzyła. Przykład? Dopiero 100 lat po jej śmierci Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła słowa Ellen White o negatywnym wpływie czerwonego i przetworzonego mięsa na zdrowie człowieka. Prócz tematów teologicznych i związanych z historią Kościoła chrześcijańskiego poruszała zagadnienia takie, jak prostota życia (sprzeciwiała się konsumpcjonizmowi), ekologia, cierpienie zwierząt, odżywianie, zrównoważone rolnictwo czy edukacja.

Jak adwentyści działają w Krakowie?

 

– Wciąż wiele osób kojarzy nas z niezwykle skutecznych kursów „Rzuć palenie”, w których pomogliśmy 10 tys. krakowian – mówi pastor.

 

W latach 2006-2014 z krakowskim Bankiem Żywności adwentyści rozdali 118 ton żywności mieszkańcom Nowej Huty. Prowadzą też lokalny oddział adwentystycznej organizacji pożytku publicznego „Blisko Serca – Chrześcijańska Służba Charytatywna”. Od 1997 roku udzieliła pomocy o wartości 115 mln zł.

 

Z okazji jubileuszu prócz zasadzenia kilkuset krzewów adwentyści planują przygotowanie plenerowej wystawy „Biblia. Bestseller wszechczasów”, wydanie okolicznościowego magazynu „Znaki Czasu”, zasponsorowanie edukacyjnego tramwaju oraz zorganizowanie uroczystego nabożeństwa (25 września).

 

Patronat nad obchodami 100-lecia objęli pastor Ryszard Jankowski, przewodniczący Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce, oraz Jacek Majchrowski, prezydent Miasta Krakowa.

 

Obecnie w Krakowie znajdują się dwa zbory adwentystyczne: jeden przy ul. Lubelskiej 25, czyli na terenie Dzielnicy V, w której odbywały się nasadzenia, oraz w Nowej Hucie, na os. Teatralnym 24.