Aktualności

Koronawirus a adwentyści – serwis specjalny

Nabożeństwa w krakowskich zborach (parafiach) Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego są odwołane. Poniżej prezentujemy najświeższe komunikaty z Krakowa, Polski i świata.

 

Ostatnie kilkanaście dni pokazało, jak wszystko potrafi się szybko zmienić. Dwa tygodnie temu nikt nie spodziewał się, w jakiej rzeczywistości przyjdzie nam żyć dzisiaj. Jak pandemia wpływa na Kościół Adwentystów Dnia Siódmego? Gdzie oglądać relacje z nabożeństw? Jak wziąć udział w spotkaniu modlitewnym online lub interaktywnej dyskusji podczas szkoły sobotniej?

 

„Pamiętajcie, że adwentyści to ludzie nadziei. Módlmy się o lekarzy, personel medyczny i naszych przywódców. Stosujmy się do zaleceń, pomagajmy i nie lękajmy się” – apelują adwentyści w Krakowie.

† = ♥ Kampania bilboardowa, dzień modlitw i pomoc psychologiczna (3 kwietnia)


Czasy specyficzne, to i forma działania adwentystów specyficzna.
Niepokoje związane z sytuacją zdrowotną oraz polityczną. Choroby bliskich. Brak spotkań na żywo – nawet z najbliższą rodziną. Zastanawialiśmy się, jak w czasie kwarantanny zaprezentować to, co staramy się prezentować zawsze: nadzieję.
Jako adwentyści staramy się pomagać potrzebującym: dowozimy zakupy i posiłki osobom starszym w Nowej Hucie, szyjemy maseczki i włączamy się w inne akcje pomocowe. Jednocześnie wierzymy, że nie ma lepszej nadziei niż ta, którą daje nam Jezus Chrystus. On pokazał, jak bardzo nas kocha.


Niebawem wierzący na całym świecie będą obchodzili wyjątkowe święto. Zdecydowaliśmy się w sposób wizualny pokazać jego sedno: krzyż równa się miłość. Grafiki z takim przesłaniem znajdziesz nie tylko w mediach społecznościowych, ale też w kilku miejscach Krakowa.

 

 

Przewodniczący Kościoła w Polsce apeluje o wyjątkowy dzień postu i modlitwy 4 kwietnia.

Jeśli czas kryzysu Cię przerasta, wpadasz w długi, nie wiesz, jak się odnaleźć w samotności, możesz skorzystać z darmowej pomocy psychologicznej dzięki inicjatywie adwentystycznej fundacji ADRA. Sprawdź szczegóły i poproś o pomoc wykwalifikowanego specjalistę poprzez ten formularz.

Zbiórka ChSCh, 100 dni modlitwy i aplikacje przydatne podczas epidemii (27 marca)


Kościoły wciąż są zamknięte (lub o ograniczonej liczbie wiernych), więc polecamy transmisje online sobotnich nabożeństw adwentystycznych (przejdź do sekcji „Nabożeństwa na żywo – gdzie oglądać?”).

 

Organizacja charytatywna Blisko Serca – Chrześcijańska Służba Charytatywna rozpoczęła zbiórkę w ramach projektu „Bądź Solidarny w Potrzebie”, która pozwoli na doraźną pomoc osobom, które ze względu na panującą epidemię znajdą się w trudnej sytuacji finansowej. Zachęca tych, którzy mają stałe dochody, do wsparcia osób cierpiących z powodu ekonomicznego kryzysu spowodowanego koronawirusem. Wpłat można dokonać na konto w Banku Pekao S.A.: 54 1240 1994 1111 0010 3162 7042 z dopiskiem: „Darowizna na Bądź Solidarny w Potrzebie – koronawirus”.

 

Dzisiaj rusza kolejna inicjatywa modlitewna – 100 dni modlitwym.in. w intencji zaprzestania rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19 oraz aby adwentystyczne zbory mogły być światłem dla świata w czasach kryzysu.

Koronawirus nie oznacza zaprzestania działalności Kościoła. Poznaj te aplikacje i narzędzia online

Adwentyści przygotowują liczne zestawienia aplikacji, które przydają się w służbie drugiemu człowiekowi w nowej sytuacji związanej z epidemią. Wybraliśmy dla Ciebie najciekawsze zestawienia!


1. Lista materiałów edukacyjnych, do prowadzenia małych grup i spotkań modlitewnych, podcastów czy pracy z domu (Sdadata.org)


2. Programy do przygotowania relacji na żywo wideo (Digital Disciples)


3. Aplikacja dla pastorów/zborów do wysyłania esemesów do wiernych (45 dni za darmo)


4. Materiały dla dzieci (po polsku!) do domowej szkółki sobotniej i codziennych nabożeństw


5. Najlepsze praktyki do prowadzenia programów/nabożeństw online

Nowe zalecenia Zarządu Kościoła (25 marca)


W najnowszym oświadczeniu w związku z rozporządzeniem państwowym Zarząd Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP apeluje o zastosowania się do wytycznych, w tym o pozostanie w domach i ograniczenie wychodzenia na zewnątrz jedynie do sytuacji niezbędnie koniecznych wymienionych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia.


Kolejne instrukcje dotyczą odwoływania nabożeństw oraz służby duchownych:


„Diecezje powinny natychmiast zawiesić organizację nabożeństw i innych spotkań zborowych we wszystkich zborach Kościoła. Zachęcamy wyznawców do korzystania z nabożeństw transmitowanych w internecie.
W przypadku organizacji transmisji przez internet nabożeństw, w tym pogrzebowych i ślubnych, w uroczystości może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, nie włączając w tę liczbę osób prowadzących uroczystość. Nabożeństwa pogrzebowe powinni prowadzić duchowni w miejscu ich stałej służby. Należy zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa sanitarnego. Uroczystości powinny być krótkie, a po ich zakończeniu togi pogrzebowe należy w miarę możliwości oddać do pralni” – piszą autorzy zalecenia.


Jeśli chodzi o pracę pastorów i innych pracowników Kościoła:

 

 

Służba duchownych powinna odbywać się w trybie zdalnym, poza koniecznymi przypadkami kontaktów osobistych, gdyż stosownie do ww. rozporządzenia Ministra Zdrowia przemieszczanie się osób jest obecnie zakazane, z wyjątkiem przemieszczania się w celu sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności i obrzędów religijnych.

 

Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę (administracyjni) Kościoła i jego jednostek też w miarę możliwości każdej jednostki powinni pracować zdalnie lub oczekiwać w domu w gotowości do wykonania swoich obowiązków w miejscu pracy.

 

Bezpośrednią opieką duszpasterską powinny być objęte osoby, które wymagają pomocy w zaopatrzeniu w podstawowe produkty (żywność, lekarstwa, środki higieniczne). Taka opieka w świetle ww. rozporządzenia może być traktowana jako czynność religijna lub świadczenie wolontaryjne i jako takie należy do wyjątków pozwalających na przemieszczanie się.

 

Podczas wykonywania służby wymagającej opuszczenia domu pastorzy powinni mieć przy sobie legitymację duchownego, by móc ją okazać na żądanie funkcjonariuszy władz sprawdzających cel przebywania poza domem.

 

W przypadku absolutnie niezbędnych podróży należy w miarę możliwości używać prywatnego samochodu osobowego.

 

Duchowni oraz diakoni i diakonisy powinni ściśle współpracować ze służbami wolontaryjnymi Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej oraz Związku Harcerstwa Adwentystycznego w celu koordynacji prac wolontaryjnych.

 

Szczegółowe zasady dotyczące służb wolontaryjnej zostały zawarte w Wytycznych dotyczących pracy wolontariuszy i pracowników w stanie zagrożenia epidemicznego oraz w stanie epidemii opracowanych przez Chrześcijańską Służbę Charytatywną.


Powyższe zalecenia obowiązują od 25 marca do 11 kwietnia z możliwością ich przedłużenia.

Hiszpania: 53 adwentystów chorych na COVID-19, 3 zmarło (24 marca)

 

Smutne informacje docierają z Hiszpanii, w której minimum trzech adwentystów dnia siódmego zmarło z powodu koronawirusa. Chorych jest kolejnych 53 osób. Według Oscara Lópeza, przewodniczącego Kościoła adwentystycznego w Hiszpanii, sytuacja w jego kraju wciąż się pogarsza, przede wszystkim w Madrycie.

 

Od 13 marca adwentystyczne budynki kościelne są – jak w Polsce – zamknięte. Nabożeństwa odbywają się tylko online. (źródło: Adventist Review)

 

Wykryto pierwsze przypadki koronawirusa w jednym z największych adwentystycznych uniwersytetów, Andrews University w USA.

Adwentyści z całego świata stworzyli wirusowe wideo (23 marca)

 

Adwentyści z całego świata nagrali swoje przesłanie do… koronawirusa. Wersję angielską [LINK] obejrzało już ok. 30 tys. ludzi, a polska została właśnie opublikowana:

 

 


W opisie wideo, do którego udostępniania zachęcają twórcy, czytamy: Koronawirus (COVID-19) zabiera życie, niszczy gospodarkę naszych krajów, zamknął fabryki i zamknął nas w domach. Oto WAŻNA WIADOMOŚĆ od nas wszystkich do tego wirusa: NIE DAMY SIĘ! Nie damy się, bo wierzymy w Boga, który ma nad wszystkim kontrolę! Nie damy się, bo będziemy stosować się do wszystkich zaleceń lekarzy, którym dziękujemy za służbę i poświęcenie!

Znaki Czasu za darmo! (22 marca)

 

Z powodu epidemii najnowsze Znaki Czasu z okładkowym tytułem „Epidemia strachu” możesz pobrać za darmo (link). To dobra opcja m.in. dla tych, którzy nie odebrali swojej prenumeraty ze względu na odwołane nabożeństwa (oczywiście zamówione egzemplarze papierowe będą do odebrania, można je też zamówić na stronie  https://sklep.znakiczasu.pl/).

Nabożeństwa na żywo – gdzie oglądać?

 

Nabożeństwa adwentystyczne transmitowane są przez internet. Relacje na żywo (w godzinach 9:30-12:00) przeprowadzają przynajmniej 4 kanały:

 

Warszawa Centrum – oglądaj tutaj

tv (Podkowa Leśna) – oglądaj tutaj

Łódź – oglądaj tutaj

Gdynia – oglądaj tutaj

 

Na naszym kanale YouTube znajdziesz wiele wartościowych materiałów. Polecamy:

 

Najnowszą serię z pastorem Dariuszem Lazarem: Nowy rok, nowy Ty (kliknij)

Cykl „Pakiet ratunkowy” (kliknij)

Personalne świadectwa o sobocie (kliknij)

 

Pastorów adwentystycznych poproszono o wskazanie ich najważniejszych kazań na trudne czasy związane z epidemią koronawirusa – oto, czym się podzielili.

 

Serię filmów związaną z COVID-19 przygotował też Głos Nadziei – m.in. z duchowym przesłaniem przewodniczącego Kościoła, pastora Ryszarda Jankowskiego:

Nabożeństwo w telewizji WP

 

21 marca po raz pierwszy w historii nabożeństwo adwentystyczne będzie transmitowane w telewizji WP Pilot (godz. 11.00). Kanał dostępny jest m.in. w Canal + i w internecie. Oto instrukcja, jak uruchomić transmisję:

 

1. Okienko z transmisją powinno być dostępne na stronie głównej https://pilot.wp.pl/tv/. Aby zapewnić sobie stałą transmisję, kliknij w prawym górnym rogu przeglądarki: “Załóż darmowe konto”

2. W wyświetlonym formularzu uzupełnij dane: email i hasło a następnie zaloguj się do aplikacji

3. Po zalogowaniu się wybierz opcję “Oglądaj za darmo”

4. Z listy kanałów wybierz Telewizja WP HD

 

Kreatywność nie ma granic. Tak, jak uczniowie dość szybko musieli przejść na e-learning, tak samo wyznawcy Kościoła musieli szybko dostosować się do nowych realiów. W Krakowie niektóre spotkania grup modlitewnych nie zostały odwołane, tylko odbyły się przez komunikatory internetowe, takie jak Messenger czy Skype. Młodzieżowe dyskusje podczas szkoły sobotniej odbywają się dzięki użyciu aplikacji Zoom, którą wykorzystaliśmy też do nagrania tego materiału.

Modlitewne online?

 

Kreatywność nie ma granic. Tak, jak uczniowie dość szybko musieli przejść na e-learning, tak samo wyznawcy Kościoła musieli szybko dostosować się do nowych realiów. W Krakowie niektóre spotkania grup modlitewnych nie zostały odwołane, tylko odbyły się przez komunikatory internetowe, takie jak Messenger czy Skype. Młodzieżowe dyskusje podczas szkoły sobotniej odbywają się dzięki użyciu aplikacji Zoom, którą wykorzystaliśmy też do nagrania tego materiału.

Śmierć adwentystów

 

18 marca przewodniczący Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Wielkiej Brytanii potwierdził śmierć pierwszej – i miejmy nadzieję ostatniej – osoby, mieszkającej w okolicach Londynu.

 

 

Już miesiąc temu donoszono o śmierci adwentysty w Chinach, ale nie mamy na ten temat świeżych informacji.

Przełożone wydarzenia w Polsce i na świecie

 

Na późniejszy termin przełożona zostanie Generalna Konferencja, czyli synod Kościoła, który miał odbyć się tego lata. Wydarzenie zostało też skrócone do sześciu dni i będzie miało miejsce w maju 2021 roku.

Festiwal Hosanna tylko online

 

Kościół w Polsce odwołuje nie tylko sobotnie nabożeństwa. Już wiemy, że nie odbędzie się jedno z dwóch największych wydarzeń adwentystycznych – czyli Festiwal Hosanna w Częstochowie. Chrześcijańskiej muzyki i mówców będzie można posłuchać 10 i 11 kwietnia, i to na żywo, ale tylko online. Ruszyła rejestracja dla wykonawców.

 

 

 

Jeszcze szybsza była reakcja dotycząca tygodnia modlitw młodzieży. Zamiast codziennych spotkań w całej Polsce, na adwentystycznym forum adwentystów publikowane były filmiki zatytułowane „Nie lękajcie się”.

 

21 marca, jak co roku, setki młodych adwentystów nie wyszło na ulice miast, do domów starców czy szpitali. Odwołany został planowany na ten dzisiaj Światowy Dzień Młodzieży.

Oficjalne zalecenia Kościoła (17 marca)

 

Do Wyznawców, Zborów i Pastorów,

 

W związku z rozszerzającą się epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, analizą bieżącej sytuacji, doświadczeniami z ostatniej soboty i zapytaniami ze strony zborów i wyznawców, Zarząd Kościoła mocno rekomenduje, aby wstrzymać się z organizacją publicznych nabożeństw co najmniej do końca marca, nawet jeśli jeszcze zgodne z prawem są nabożeństwa dla grup mniejszych niż 50 osób.

 

Pan Bóg, który jest naszym najlepszym Lekarzem, przekazał za pośrednictwem Pisma Świętego rady, jak postępować w przypadku choroby zakaźnej. Jedną z podstawowych rad była kwarantanna, czyli izolacja osób chorych. W sytuacji, której obecnie doświadczamy, nie jest możliwe szybkie rozpoznanie choroby. Z uzyskanych informacji wynika, że przeciętny czas od momentu zagnieżdżenia się wirusa w naszym organizmie do wystąpienia pierwszych objawów to średnio 5 dni. Dlatego przez kilka dni możemy być nosicielami wirusa, nawet nie wiedząc o tym, że jesteśmy zainfekowani.

 

Z drugiej strony podwyższona temperatura, kaszel, duszności, katar mogą, ale nie muszą być objawami zainfekowania wirusem. Trudno odróżnić zarażenie wirusem od zwykłego przeziębienia czy klasycznej grypy.

 

Dlatego też podjęte przez rząd środki ostrożności, a za nimi decyzje Zarządu Kościoła, diecezji czy zborów, są w pełni uzasadnione. Stosujmy się do nich, a w szczególności do zasady 14-dniowej kwarantanny w przypadku wystąpienia niebezpiecznych objawów.

 

Korzystajmy z informacji znajdujących się na stronie rządowej:
https://www.gov.pl/web/koronawirus oraz infolinii NFZ 800 190 590

 

Módlmy się do naszego Pana i wspierajmy słowami psalmu 91.

 

Wysłuchajmy słowa otuchy od przewodniczącego Kościoła pastora Ryszarda Jankowskiego.

 

Polecamy też kazanie z ostatniej soboty dr Łukasza Romanowskiego, oraz szereg innych kazań znajdujących się w przestrzeni internetowej.

 

Śledźcie informacje na stronach kościelnych i zborowych o transmisjach i retransmisjach nabożeństw i kazań. „Gdzie dwóch lub trzech zgromadza się w imię moje, tam jestem pośród nich” – uczył Pan Jezus, ale dzięki internetowi możemy przeżywać wspólnotę Ducha, przebywając nawet samotnie w domu.

 

Do pastorów została wysłana specjalna instrukcja, jak pracować i postępować w tym trudnym czasie. Boży Kościół funkcjonuje i wciąż kieruje swoje poselstwo do świata, chociaż w innych niż dotychczas warunkach.

 

Zachęcamy także do włączenia się w inicjatywę młodzieży adwentystycznej, aby każdego dnia, o godzinie 19.00 modlić się o powstrzymanie rozwoju wirusa.

 

Módlmy się o to, aby ta trudna sytuacja została jak najszybciej opanowana i nastąpił powrót do normalności, ale też o to, aby każdy z nas umiał w tym kryzysie właściwie się zachować, przyjąć Bożą wolę i znaleźć oparcie w Jego łasce, miłości i mądrości.

 

Zarząd Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP

Dbaj o odporność

 

„Wiemy, że w ramach ochrony przed koronawirusem trzeba unikać kaszlących osób, dużych skupisk ludzi, zatłoczonych pomieszczeń, a także jak najczęściej myć ręce i dezynfekować przedmioty. To nasza pierwsza linia obrony. Ale mamy też drugą – własną odporność, którą można wzmacniać, a o tym często zapominamy” – pisze dyrektorka sekretariatu zdrowia przy Kościele Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce, Beata Śleszyńska. Całość artykułu z magazynu „Chronimy zdrowie” (3/2020) prezentujemy poniżej.

 

Aby jednak układ odpornościowy mógł sprawnie radzić sobie z intruzami, musi mieć sprzyjające warunki do działania, a te zapewnia mu m.in. dobra ogólna kondycja organizmu.

 

Naukowcy podają sposoby na wspomożenie układu odpornościowego w obliczu m.in. zagrożenia koronawirusem. To proste sposoby, które często nie doceniamy. Wysypianie się, zadbanie o dietę, unikanie spożywania alkoholu, palenia tytoniu. W codziennej higienie, oprócz mycia rąk, eksperci zalecają dezynfekowanie m.in. stołów,włączników światła i telefonów.

 

Jako czynniki, które osłabiają funkcjonowanie układu odpornościowego i których należy unikać, wymieniają m.in. nadmierne i długotrwałe spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, przyjmowanie narkotyków, przewlekły deficyt snu, nieprawidłowe odżywianie się (niedożywienie, awitaminozę, ale również patologiczną otyłość).

 

Zatem, kluczem do wzmacniania odporności jest po prostu zdrowy styl życia, a szczególnie zdrowy, zbilansowany sposób żywienia o czym przeczytacie w najnowszym wydaniu biuletynu Chronimy Zdrowie.

 

Na naszą odporność bardzo szkodzi stres,w tym również uleganie panice. Stres, zarówno ten krótkotrwały, jak i długotrwały, znacznie utrudnia niszczenie przez limfocyty komórek zainfekowanych wirusami. Dlatego, każdy z nas potrzebuje wyciszenia i zaufania do Boga. Innymi słowy, musimy zachować pozytywne nastawienie do życia, szczególnie gdy znajdujemy się w trudnych okolicznościach. To właśnie ta ufność płynąca z wiary sprawia, że mózg wydziela dobroczynne substancje zwane endorfinami, a te wzmacniają system odpornościowy i pomagają zachować zdrowie o czym przeczytacie w kolejnym artykule pt. „Uzdrawiająca moc wiary”.

Nabożeństwa w Krakowie odwołane

 

Rada krakowskiego zboru Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego przy os. Teatralnym 24 zdecydowała o prewencyjnym odwołaniu nabożeństw, prosząc jednocześnie adwentystów o zachowanie spokoju, pomoc potrzebującym narażonym na zakażenie koronawirusem (szczególnie osobom starszym, sąsiadom niemogącym zrobić zakupów) oraz apelując o modlitwy za wszystkich zakażonych i ich rodziny, personel medyczny, krakowskie szpitale i służby porządkowe, jak również lokalne władze.

 

W tym wyjątkowym czasie bądźmy zjednoczeni – jako Kościoły i całe społeczeństwo.

 

Oficjalny apel Kościoła (12 marca)

 

Poniżej prezentujemy apel od Zarządu Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w RP.
W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, pragniemy przekazać tą drogą kilka informacji i zaleceń.

 

Przede wszystkim prosimy o modlitwy za wszystkich chorych, osoby zainfekowane wirusem, starsze oraz naszych wyznawców w kraju i zagranicą. Módlmy się o mądre decyzje władz naszego państwa, siłę, zdrowie i wytrwanie dla pracowników służb medycznych i wszystkich zaangażowanych w rozwiązanie obecnego kryzysu.

 

Zarząd Kościoła informuje o odwołaniu najbliższych posiedzeń wszelkich komitetów działających przy Zarządzie Kościoła i rekomenduje odwołanie podobnych spotkań na poziomie diecezji i okręgów.

 

Odwołane też zostają zajęcia z religii w pozaszkolnych punktach katechetycznych do czasu przywrócenia przez rząd zajęć w szkołach.

 

Jednocześnie do czasu poprawy sytuacji apelujemy o:

 

1. Śledzenie informacji znajdujących się na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/koronawirus, szczególnie dotyczących zachowywania zasad higieny.

2. Rezygnację z nabożeństw okręgowych i Wieczerzy Pańskiej.

3. W przypadku decyzji o przeprowadzeniu Wieczerzy Pańskiej – korzystanie z osobnych kieliszków, zdezynfekowanie rąk przez usługujących i osoby przygotowujące wino i chleb do Wieczerzy Pańskiej oraz łamanie chleba przez serwetę.

4. Zmianę zwyczajów związanych z witaniem i żegnaniem się, w tym niepodawanie rąk, zaprzestanie uścisków i pocałunków.

5. Zachowanie w miarę możliwości półtorametrowego dystansu od innych uczestników nabożeństwa.

6. Pozostanie w domach osób z objawami gorączki, kaszlu czy zakatarzenia, a także starszych, przewlekle chorych i z obniżoną odpornością organizmu i korzystanie przez nie z nabożeństw transmitowanych w internecie.

7. Unikanie dotykania dłońmi twarzy, a zwłaszcza oczu, nosa i ust, a w przypadku potrzeby kichnięcia – zasłanianie nosa i ust łokciem zamiast dłonią.

8. Zachowanie szczególnej ostrożności podczas odwiedzin duszpasterskich i diakonackich u osób starszych oraz zaniechanie takich odwiedzin przez osoby z podejrzeniem zainfekowania oraz przybyłe niedawno z zagranicy.

9. Zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach dzieci i młodzieży z osobami starszymi, gdyż dzieci i młodzież mogą być nosicielami koronawirusa nawet bez wyraźnych objawów.

10. Wyposażenie zborów w płyny dezynfekujące do rąk, mydło i wyłącznie papierowe jednorazowe ręczniki do rak.

11. Umieszczenie w toaletach i łazienkach instrukcji dokładnego mycia rąk.

12. Wietrzenie pomieszczeń, w których odbywają się nabożeństwa.

13. Częste dezynfekowanie powszechnie dotykanych elementów w budynkach, takich jak: klamki, poręcze, przyciski i włączniki.

14. Poddanie się co najmniej dwutygodniowej kwarantannie przez osoby, które wróciły z zagranicy, i w tym czasie zrezygnowanie przez nie z usługiwań, publicznych wystąpień i udziału w nabożeństwach.

15. Na ile to możliwe, rezygnację z wyjazdów zagranicznych i podróży po Polsce.

16. Unikanie dużych skupisk ludzi, w tym środków komunikacji publicznej.

17. Ograniczenie posiedzeń różnych rad i komitetów na rzecz komunikowania się przez telefony i internet.

Te oraz inne zalecenia mają przede wszystkim znaczenie profilaktyczne. Ponieważ sytuacja jest dynamiczna, będziemy w razie potrzeby informować o potrzebie podjęcia kolejnych kroków.

 

W przypadku wystąpienia objawów zarażenia koronawirusem należy niezwłoczne skontaktować się z całodobową infolinią Narodowego Funduszu Zdrowia w celu uzyskania informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zarażenia tym wirusem. Infolinia działa siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu: 800-190-590. Można się również kontaktować z najbliższym szpitalem zakaźnym lub lokalnym odziałem Sanepidu.

 

Zdając sobie sprawę, że to, co obserwujemy, wpisuje się w przepowiedziane przez Pismo Święte znaki czasu, świadczące o stanie naszej planety przed powtórnym przyjściem Pana Jezusa Chrystusa, wzywamy do modlitw w intencji rozwiązania przez Pana Boga wszystkich problemów tej ziemi.

 

Wspierajmy się też wzajemnie modlitwami i praktycznym działaniem. Pomagajmy słabszym i starszym, na przykład poprzez przynoszenie im zakupów do domów. Ufajmy Bogu i nieśmy zaniepokojonym ludziom nadzieję zbawienia w Jezusie Chrystusie.

 

Wierząc w rychłą poprawę sytuacji i Bożą ochronę –

 

Zarząd Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP