Aktualności

WOŚP 2023 u adwentystów. Sobotni wieczór w rytmie gospel

W Krakowie Orkiestra gra już w sobotę – w rytmie gospel. Dzień przed wielkim finałem, 28 stycznia o godz. 18:00, w kościele adwentystów przy ul. Lubelskiej 25 odbędzie się koncert zespołu Unisono. Nie zabraknie zbiórki, licytacji oraz występu gościa specjalnego – Tomasza Karaudy.

W sobotę wieczorem wystąpi zespół Unisono – ponad 20-osobowa krakowska grupa muzyków założona w 2018 roku – oraz gość specjalny: dr Tomasz Karauda. Na nasz koncert zaprasza Jurek Owsiak:

Co można wylicytować?

 

W trakcie koncertu zostanie przeprowadzona zbiórka funduszy do opieczętowanych puszek oraz – to nowość podczas naszych koncertów – licytacje. Wśród nich m.in.:

 

  • wspólne morsowanie z pastorem Arturem Dżamanem i starszym zboru,
  • metamorfoza ze stylistką (Aneta Bochenek Personal Design) i fryzjerką (Inventa Color)
  • nagrania własnego singla w profesjonalnym studiu nagrań AV Recording

 

Po koncercie zapraszamy na poczęstunek.

Kto wystąpi w sobotę?

 

Główny punkt programu to muzyka. Zespół Unisono prezentuje współczesną muzykę chrześcijańską, w stylu gospel i pop. Koncertuje przede wszystkim charytatywnie. Cztery na siedem zeszłorocznych koncertów w kościołach, domach kultury czy klubach miało właśnie taki pomocowy charakter i udało się na nich zebrać ponad 20 tys. zł. Jesienią 2022 r. młodzi muzycy wystąpili również podczas festynu na Błoniach Nowohuckich.

 

Skąd nazwa zespołu? „Unisono” jest terminem muzycznym oznaczającym śpiewanie jednym głosem. Dla członków zespołu ma on jednak szersze znaczenie. – Choć muzycznie śpiewamy wieloma głosami, a grupę stanowią osoby z różnych denominacji religijnych, to posiadając wspólny cel i zachowując jedność tak naprawdę śpiewamy jednym głosem. Stanowimy dobry przykład, bo działający, wspólnoty i przyjaźni ponad wszelkimi podziałami – deklarują członkowie zespołu.

Tomasz Karauda to ekspert medialny, uczestnik i twarz protestu lekarzy rezydentów. Od lat angażuje się w WOŚP, organizując koncert w ramach Orkiestry w Łodzi. Znany lekarz gościł niedawno w Teatrze Groteska, aby zaśpiewać na koncercie medyków. Jego mniej znaną, muzyczną twarz, usłyszymy również w sobotę:

Dlaczego gramy z WOŚP?

 

Adwentyści byli zaangażowani w WOŚP już od 1993 roku, a w Krakowie – na szerszą skalę – od 2016 roku organizują koncert dzień przed wielkim finałem. Dotąd zebrali 10,3 tys. zł. Gościli m.in. słynnych medyków – prof. Janusza Skalskiego i wspomnianego już dra Tomasza Karaudę.

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego to chrześcijańska wspólnota protestancka. Jako jedyne źródło wiary przyjmuje Pismo Święte, które promuje i popularyzuje. Adwentyści uczestniczyli w tłumaczeniu i przygotowywaniu pierwszego ekumenicznego przekładu Biblii w Polsce (wydanej w 2016 r.). Wyznawcy Kościoła święcą sobotę (szabat) – siódmy dzień tygodnia, przyjmują chrzest w wieku dojrzałym, nie uznają kultu świętych.

 

Krakowscy adwentyści znani są z działalności dobroczynnej. W latach 80. organizowali bezpłatne programy pomagające rzucić nałóg palenia, wzięło w nich udział ok. 10 tys. krakowian, z których 80 proc. skutecznie rzuciło palenie. Od lat 90. prowadzą lokalny oddział organizacji pożytku publicznego „Blisko Serca – Chrześcijańska Służba Charytatywna”, udzielając łącznej pomocy o wartości 115 mln zł. Suma wsparcia skierowanego tylko dla mieszkańców Krakowa wyniosła ok. 400 tys. zł. W latach 2006-2014 z krakowskim Bankiem Żywności adwentyści rozdali 118 ton żywności mieszkańcom Nowej Huty.

 

Obecnie w Krakowie znajdują się dwa zbory adwentystyczne: na ul. Lubelskiej 25 oraz na os. Teatralnym 24.

 

Zobacz relację z ostatniego koncertu WOŚP u adwentystów: