Aktualności

TVN o adwentystach

13 lutego w programie “Dzień Dobry TVN” emitowanym w godzinach porannych można było zobaczyć historię Natalii Tatarczuch, która po kinowej premierze filmu “Przełęcz ocalonych” została adwentystką dnia siódmego.

W reportażu zatytułowanym “Dlaczego ludzie odchodzą z kościoła?” można było usłyszeć historie dwóch kobiet, które zdecydowały się opuścić Kościół katolicki. Jedną z bohaterek programu była Natalia Tatarczuch. [Więcej o historii Natalii przeczytaj tutaj]

 

Natalia była katoliczką, jednak po obejrzeniu filmu Mela Gibsona pt. “Przełęcz ocalonych” , zrealizowanego na podstawie wyjątkowej historii adwentysty dnia siódmego, szeregowego Desmonda Dossa, postanowiła skontaktować się z pastorem Kościoła: – Usiedliśmy do Pisma Świętego i już tak zostało. Dopiero wtedy zrozumiałam, że to jest to – podkreśliła Natalia.

“Dlaczego ludzie uciekają od Kościoła katolickiego?”

 

“Według dziennikarza Marcina Wójcika ludzie odchodzą od Kościoła katolickiego, ponieważ jest zbyt skostniały i nie znajdują wystarczającej głębi w przekazywanych przez duchownych wartościach czy nakazach. Innym powodem jest hipokryzja dotycząca celibatu i pedofili.” – czytamy w artykule na stronie internetowej “Dzień Dobry TVN”.

 

“A jaką opinię w tym temacie miał drugi nasz gość – rzecznik Warszawskiej Prowincji Pallotynów ks. Grzegorz Kurp? – Możliwe, że słabnie i topnieje masowy katolicyzm, ale rośnie potrzeba indywidualnego, osobistego doświadczenia” – dodają w artykule autorzy.

 

Jak wynika z najnowszego badania Pew Research Center, Polacy masowo odwracają się od Kościoła katolickiego. Spadek uczestnictwa w nabożeństwach w naszym kraju jest najszybszy na świecie. Badanie przeprowadzono wśród obywateli 108 państw. Z raportu opracowanego na podstawie sondażu wynika, że współczynnik spadku uczestnictwa w nabożeństwach najszybciej postępuje w Polsce.

 

Jak podaje ośrodek, obecnie 26 procent obywateli poniżej 40. roku życia chodzi do kościoła co niedzielę. Wśród Polaków powyżej 40. roku życia odsetek ten wynosi 55 procent. Ostatnio Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC poinformował, że w 1980 roku 51 procent katolików uczestniczyło w niedzielnych nabożeństwach. W 2016 roku liczba ta spadła do 36,7 procent, a spadek rok do roku wynosi ponad 3 procent.

Najczęściej oglądany program śniadaniowy

 

Według raportu Wirtualnemedia.pl program “Dzień dobry TVN” to najczęściej oglądany telewizyjny program poranny. W okresie od 1 września do 23 października 2018 roku średnia oglądalność magazynu wyniosła 464 tys. osób przy 10,25-procentowym udziale w rynku telewizyjnym w grupie 4+ – wynika z danych Nielsen Audience Measurement, udostępnionych portalowi Wirtualnemedia.pl przez Mediacom.

 

DK. 

 

źródło: www.adwent.pl