Aktualności

Pomagamy uchodźcom

Jako zbór udostępniliśmy małe mieszkanie. Nie jest tam wiele miejsca, ale znajduje się tam kuchnia i łazienka. Wcześniej było ono wykorzystywane jako miejsce zajęć dla dzieci, ale musiało zmienić zastosowanie. Pewnie na dłuższy czas.

W pomieszczeniach przy samej Sali do nabożeństw wygospodarowaliśmy miejsce na 12 łóżek polowych i materaców. Zmusiło to nas do przyśpieszenia zmian które planowaliśmy dopiero w dalekiej przyszłości, takich jak: wbudowanie w toalecie kabiny prysznicowej czy zakup pralki. Zaskakuje mnie, że mieści się tam nieraz 16 osób. Przeważnie korzystają z nich osoby przybywające maksymalnie na 3 dni, prosto z drogi. Najczęśćiej są to kobiety z dziećmi i niewielkim podręcznym bagażem. Potrzebują po prostu odpoczynku, odświeżenia i zaplanowania dalszej podróży w głąb kraju, do rodziny lub do innych państw Europy. W tym przypadku współpracujemy bezpośrednio z Diecezją Południową, która koordynuje sprawy związane z transportem i zakwaterowaniem uchodźców. Za każdym razem, kiedy jedna grupa opuszcza noclegi, znajdują się kolejni potrzebujący.

Na miejscu wolontariusze wydają świeżą pościel, pomagają w zakupach, przekazywaniu środków czystości i higieny osobistej. Największym problemem jest sprawna komunikacja w języku ukraińskim i znalezienie osób, które od rana do wieczora służyłyby pomocą i tłumaczeniem.

Jeśli chcesz wesprzeć nas, możesz wpłacić środki na nasze konto bankowe:

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Krakowie
ul. Lubelska 25, 30-003 Kraków

konto nr 07 1750 0009 0000 0000 3277 7627