Aktualności

Noc Świątyń

To jedyna taka noc w roku: 22 września przyjdź na koncert, zakończenie szabatu i wystawę Biblii do adwentystów.

 

To jedyna taka noc w roku: świątynie mniejszości religijnych w pięciu polskich miastach będą otwarte aż do późnych godzin nocnych. Podczas akcji, w Krakowie koordynowanej przez Fundację na Rzecz Różnorodności Polistrefa, zwiedzisz często niedostępne synagogi, zbory czy centrum muzułmańskie. Kościół Adwentystów Dnia Siódmego zaprasza m.in. na koncert, uroczyste zakończenie szabatu i wystawę Biblii.

 

Jakie atrakcje?

Program u adwentystów rozpoczyna się 22 września o godz. 18:00 uroczystym zakończeniem szabatu. Zaraz po nim nie zabraknie programu dla najmłodszych oraz dyskusji na kontrowersyjne tematy związane z religią (podobne rozmowy odbywają się na sobotnich nabożeństwach i nazywane są „szkoła sobotnia” – przeczytaj, jak wygląda nabożeństwo adwentystyczne). O godz. 20:00 odbędzie się koncert współczesnej muzyki chrześcijańskiej połączony – dla chętnych – ze wspólnym śpiewaniem. Tę część poprowadzi zespół z nowohuckiego zboru (parafii) Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

Przez cały wieczór – aż do godziny 22 – będzie można obejrzeć wystawę Pisma Świętego (egzemplarze nawet z XIX wieku!), poczęstować się zdrową przekąską, wypocząć na Sobotniej Sofie, wziąć udział pokazie filmowym czy porozmawiać z pastorem i adwentystami z Krakowa.

 

Plan Nocy Świątyń u adwentystów (ul. Lubelska 25)

18.00 – nabożeństwo, uroczyste zakończenie szabatu

19.00 – szkółka sobotnia dla dzieci – historie bohaterów biblijnych, gry i zabawy

19.30 – wspólne czytanie Biblii, dyskusja

20.00 – koncert muzyki chrześcijańskiej, wspólne śpiewanie

20.30 – wspólne czytanie Biblii, dyskusja

21.30 – spotkanie modlitewne

 

Pomiędzy godziną 19.00 a 22.00:

– Wystawa Biblii

– Wegetariański, zdrowy poczęstunek

– Stoisko z literaturą chrześcijańską, psychologiczną i zdrowotną

– Sobotnia Sofa – luźne rozmowy o tym jak efektywnie wypoczywać

– Możliwość spotkania z pastorem lokalnego zboru na modlitwę lub rozmowę

 

To już druga edycja imprezy w Krakowie – rok temu w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego do jednej z głównych atrakcji należał zdecydowanie happening z Marcinem Lutrem:

 

Skąd pomysł?

Idea Nocy Świątyń powstała w Warszawie, gdzie działa wiele wspólnot religijnych biorących udział w corocznej Nocy Muzeów. Stowarzyszenie Warszawa Wielu Religii wraz z członkami tych wspólnot doszli do wniosku, że warto zaszczepić tę ideę i otworzyć drzwi świątyń, aby pokazać świat na co dzień niedostępny dla warszawiaków i warszawianek.

 

W 2016 roku do Warszawy dołączył Poznań, a w 2017 – za sprawą Fundacji na Rzecz Różnorodności  Polistrefa – Kraków. W 2018 roku w wydarzeniu wezmą udział Warszawa, Poznań, Kraków, Gdańsk i Łódź.

 

„Naszym celem jest ukazanie naszych miast, jako miast wielokulturowych, różnorodnych i otwartych, które swe tradycje wielokulturowości pielęgnują od kilkuset lat. Uważamy, że w obecnej sytuacji, gdy  niechęć do wszelkiej inności jest coraz mocniej zauważalna, tego typu inicjatywy mogą umożliwić poznanie grup społecznych zagrożonych stereotypowym postrzeganiem. Uważamy, że bezpośredni kontakt z przedstawicielami mniejszości religijnych pomoże w przełamaniu ewentualnych uprzedzeń” – piszą organizatorzy. Program krakowskich atrakcji znajduje się na stronie www.nocswiatyn.pl/program-krakow2018.

 

Polub nas na Facebook’u i zobacz galerię z Nocy Świątyń!

Subskrybuj nasz kanał na YouTube i zobacz happening z Marcinem Lutrem😊