Aktualności

Aktualności

Noc Świątyń u adwentystów (PROGRAM)

16 września drzwi świątyń różnych wyznań i wspólnot religijnych otworzą się przed wszystkimi zwiedzającymi. Wśród nich będzie to Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Krakowie przy Lubelskiej 25, gdzie nie zabraknie takich atrakcji, jak wystawa Biblii, Sobotnia Sofa, stoisko zdrowotne, i… Marcin Luter!

To już trzecia edycja Nocy Świątyń. W tym roku odwiedzających czeka ponad 25 świątyń wielu różnych wyznań. Po raz pierwszy na wieczorny, międzyreligijny spacer będą mogli wybrać się też mieszkańcy Krakowa. Wśród pięciu otwartych w stolicy Małopolski miejsc kultu nie mogło zabraknąć zboru adwentystycznego!

 

Sobotni wieczór (16 września 2017) rozpocznie się uroczystym zakończeniem szabatu o godz. 18:30. O godzinie 19 nastąpi otwarcie wystawy, na której zaprezentowane będą zasady wiary Kościoła oraz historia krakowskiego zboru. Nie zabraknie stoiska ze zdrowym posiłkiem wegańskim, projekcji filmów (pełen spis u dołu), prelekcji i rozmów z pastorem, Sobotniej Sofy – kampanii społecznej zachęcającej do odpoczynku, happeningu z Marcinem Lutrem i stoiska z książkami.

 

Noc Świątyń jest wydarzeniem organizowanym w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przeciwko Nietolerancji Religijnej i Islamofobii, Międzynarodowego Dnia Pokoju oraz Dnia Modlitwy o Pokój, które mają miejsce 21 września każdego roku. Za krakowską edycję wydarzenia odpowiada Fundacja na Rzecz Różnorodności Polistrefa oraz Wielokulturowy Kraków. – Chcemy, by Noc Świątyń była okazją do odwiedzenia miejsc najważniejszych dla przedstawicieli i przedstawicielek różnych wyznań. Wierzymy, że będzie to czas zwiedzania niezwykłych budowli i wyjątkowych miejsc, rozmów z członkami wspólnot religijnych i wzajemnego poznania, zadawania pytań i rozwiewania wątpliwości – deklarują organizatorzy.

Program „Nocy Świątyń” u adwentystów (ul. Lubelska 25):

– 18:30 uroczyste zakończenie szabatu

– 19:00 zdrowy poczęstunek (wege), film dokumentalny „Adwentyści” (1h), inauguracja wystawy o adwentystach w Krakowie (czynna do 22)

– 19:30 prelekcja „Kim są adwentyści?”, adwentyści a rasizm, cierpienie, wojny (mini-filmiki), sesja Q&A (pytań i odpowiedzi) z pastorem

– 20:00 film „Blueprint” (1h)

– 20:30 prelekcja „Historia i działalność Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego”, adwentyści a rasizm, cierpienie, wojny (mini-filmiki), Q&A z pastorem.

– 21:00 film „Adwentyści 2” (1h)

– 21:30 prelekcja „Działalność adwentystów w Krakowie”,  Q&A z pastorem

Atrakcje czynne od 19 do 22:

– ekspozycja wystawowa,

– muzyka na żywo,

– Sobotnia Sofa,

– „Porozmawiaj z Marcinem Lutrem” – happening,

– stoisko z książkami i Pismem Świętym.

Jakie filmy obejrzysz podczas Nocy Świątyń u adwentystów?

786168adwentysci_film

Adwentyści (godz. 19)

Film dokumentalny przedstawiający dawne i współczesne dzieje adwentystów – społeczności wierzących, której członkowie według prestiżowego magazynu National Geographic należą do najzdrowszych i najdłużej żyjących ludzi na świecie. Film został po raz pierwszy wyemitowany w stacjach amerykańskiej telewizji publicznej. Rozpoczyna się chronologicznie przedstawioną historią Kościoła i koncentruje na wielkim rozczarowaniu Ellen White (współzałożycielki Kościoła) i innych wierzących, którego doznali po niespełnionym proroctwie o przyjściu Jezusa na ziemię w 1844.

2

Adwentyści 2 (godz. 21)

Na całym globie ponad miliard ludzi nie ma dostępu do opieki zdrowotnej. W krajach rozwijających się organizacje wyznaniowe często odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu leczenia ratującego życie. Film ADWENTYŚCI 2 to dokumentalna opowieść o tym, jak od ponad 100 lat Kościół Adwentystów Dnia Siódmego niesie opiekę medyczną w najdalszych i najbiedniejszych rejonach świata.

1

The Blueprint (godz. 20)

Film ukazuje autentyczne historie amerykańskich uczniów objętych wyznaniowym systemem szkolnictwa, który jest alternatywą dla oświaty publicznej w Stanach Zjednoczonych. Film Martina Doblmeiera miał premierę na antenie amerykańskiej telewizji PBS, zdobywając wiele cennych opinii, a także nagród filmowych.